Jak bezpiecznie się opalać?

Lato to doskonały okres na to by nabrać nieco opalenizny. Niestety, zbyt intensywna ekspozycja na słońce i nietrzymanie się określonych zasad mogą skończyć się oparzeniami, udarem lub odwodnieniem organizmu. Postaw na bezpieczne opalanie i sprawdź, jak korzystać z kąpieli słonecznych bez szkody dla swojego zdrowia.

W jakich godzinach można się bezpiecznie opalać?

Bezpieczne opalanie jest możliwe o określonych porach dnia. Należy przede wszystkim unikać opalania się między godziną 10, a 14. W tych godzinach mamy bowiem do czynienia z najsilniejszą emisją promieni UV ze strony słońca, szczególnie jeśli niebo jest bezchmurne (ponieważ chmury są w stanie pochłonąć nawet 30% szkodliwego dla skóry promieniowania). Opalanie się pomiędzy 10, a 14 grozi więc oparzeniami i udarem słonecznym. Warto jest to mieć na uwadze zanim pójdzie się na plażę.

Jak chronić ciało przed oparzeniami i udarem?

Jeśli zdecydujemy się na opalanie, koniecznie należy zastosować na skórę odpowiedni krem do opalania z filtrem i to niezależnie od posiadanej karnacji. Taki krem trzeba przy tym nałożyć nie na samej plaży, ale 20-30 minut przed wyjściem. Dzięki temu uaktywni się on w odpowiednim momencie i rzeczywiście będzie spełniał funkcję ochronną. Oprócz tego w przypadku wyjścia na słońce warto jest zadbać o odpowiednią ochronę głowy. Najlepiej w tej kwestii sprawdzają się kapelusze z szerokim rondem, chusty, a także czapeczki z daszkiem.

Sprawdź, jak wybrać odpowiedni krem do opalania z filtrem.

Niezwykle istotna jest również ochrona oczu poprzez noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV.

Jak poradzić sobie z oparzeniami słonecznymi?

Gdy pomimo zachowania odpowiednich środków ostrożności na skórze pojawią się oparzenia słoneczne, warto jest po powrocie z plaży wziąć zimny prysznic, a ciało w miejscu oparzeń nasmarować kefirem lub jogurtem naturalnym. Należy zrezygnować z tłustych kremów, które w takiej sytuacji nie będą pomocne. Przez kilka dni po pojawieniu się oparzeń trzeba także unikać słońca, zakrywając ciało w miejscach oparzeń za pomocą przewiewnej odzieży, która nie będzie drażniła skóry. Ponadto należy także zadbać o to by spożywać dużą ilość płynów. Pozwoli to na szybszą regenerację skóry gdyż będzie ona bardziej nawilżona.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *