Jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka z problemami ortopedycznymi?

Wybierając buty dla dziecka nierzadko kierujemy się jednym tylko wyznacznikiem – estetyką. Zdarza się, że bierzemy pod uwagę tylko naszą i dziecka opinię (czy buciki się podobają czy też nie) zapominając, że ważniejsze są kwestie: zapewnienia komfortu małym stópkom w trakcie użytkowania oraz bardzo często wynikające z tego kwestie zdrowotne.

Najczęstszymi problemami, z jakimi borykają się maluchy oraz rzecz jasna, ich troskliwi rodzice, są: płaskostopie, ból pięt, schorzenie Haglunda-Severa oraz dolegliwości takie jak: koślawe lub nieutrwalone szpotawe nieprawidłowe ustawienie stopy czy tzw. stopa wydrążona. Pamiętajmy, że niezależnie od tego czy są to schorzenia widoczne czy też nie, i niezależnie, czy wymagają zastosowania obuwia profilaktycznego lub ortopedycznego, wszystkie te dolegliwości objawiają się mniejszym lub większym nasileniem bólu u dziecka. Maleńkie dzieci sygnalizują to nie tylko płaczem, lecz w ogóle niechęcią do rozpoczęcia przygody z chodzeniem, a starsze już, bardzo często rezygnują z zabaw z rówieśnikami na świeżym powietrzu.

Buty ortopedyczne a profilaktyczne – istotne różnice

Oczywiście nie każda lżejsza dolegliwość wymaga natychmiastowego i kategorycznego zastosowania „ciężkiej artylerii” w postaci obuwia ortopedycznego lub nawet profilaktycznego. Pamiętajmy wręcz o tym, przed czym permanentnie ostrzegają nas specjaliści – nigdy „na wszelki wypadek” ani samodzielnie nie podejmujmy decyzji o zamówieniu i zakupie tego rodzaju leczniczych butów dziecięcych. Możemy wtedy bardzo zaszkodzić małym stópkom naszych pociech.

Zresztą szczęśliwie się składa, iż buty dla dziecka o charakterze leczniczym, czyli właśnie ortopedyczne, są przepisywane po dogłębnym rozpoznaniu przez specjalistę, lekarza ortopedę. Zanim zastanowimy się jak dobierać odpowiednie obuwie, jakich butów unikać, opiszmy pokrótce różnice między obuwiem profilaktycznym a ortopedycznym.

Te ostatnie, jak już powyżej wspomnieliśmy, przepisywane są przez ortopedę i zamawiane „na wymiar” w specjalistycznych sklepach lub zakładach medycznych, gdyż wymagają ściśle indywidualnego wykonania i dopasowania. Ich głównym zadaniem jest leczenie schorzeń stóp, a także leczenie wad postawy całych nóg, z naciskiem na korekcję zaistniałych już wad lub nieprawidłowości.

Obuwie profilaktyczne natomiast – jak sama nazwa wskazuje – ma przede wszystkim zapobiegać objawieniu się wad stóp oraz wspiera prawidłowy ich rozwój. Jakkolwiek przeznaczone są dla zdrowych dzieci również nie powinniśmy wprowadzać ich bez namysłu. Wskazana byłaby tu również konsultacja z lekarzem specjalistą lub choćby sprawdzenie czy obuwie rzeczywiście ma charakter profilaktyczny.

Przykładowo, niektóre marki postarały się o potwierdzenie funkcjonalności swoich produktów, np. w Instytucie Matki i Dziecka lub pozytywnych opinii specjalistów klasy akademickiej z katedr ortopedii dziecięcej krajowych uniwersytetów medycznych.

Buty profilaktyczne dobrze wykonane mają właściwości „prozdrowotne”, gdyż ich zakładanie w sposób pozytywny wpłynie na prawidłowy wzrost stóp. Reasumując więc, główną funkcją obuwia profilaktycznego jest zapobieganie zaistnienia stanu chorobowego lub zniekształcenia kończyny.

Jakie buty dla dziecka? – oto jest pytanie

Jak wybierać obuwie dla swej pociechy, czym się przy tym kierować, jakie główne właściwości powinny wykazywać buty dziecięce – to tylko niektóre z pytań jakie stawiają sobie rodzice z uwagą obserwujący rozwój swych latorośli. Przede wszystkim dokonując wyboru nowych butów czy to do szkoły, przedszkola czy „na podwórko” w sklepie pojawmy się z dzieckiem (musimy tutaj przemóc nasze wygodnictwo typu „przez net kupię” lub niechęć dziecka do odwiedzin i przymiarek w sklepach) i z nim przymierzajmy, nie jedne, lecz kilka, kilkanaście modeli. Nigdy nie popełniajmy częstego błędu zakupu butów dla dziecka „na oko” lub przez internet, by potem zmuszać dziecko do noszenia ich, z nadzieją, że być może „z czasem je rozchodzi”.

Drugim kolejnym błędem, jaki zdarza się popełniamy z oszczędności lub nawet lenistwa jest „przejmowanie w spadku” bucików odziedziczonych „po” starszym rodzeństwie lub innych dzieciach. Pomijając walory estetyczne w prostej linii wynikające ze zużycia, zapominamy tutaj o tym, iż każdy mały człowiek rozwija się w sposób zindywidualizowany i założenie obuwia, które rozciągnęło się i dopasowało do danej pary stópek może źle wpłynąć na wzrost innych.

Z innych ważniejszych kwestii o jakich winniśmy pamiętać wybierając buty dla dziecka to, nie ulegajmy modzie, tzn. przykładowo nie róbmy z naszej córki „małej księżniczki” i nie każmy jej nosić butów na obcasiku i ze zwężającymi się noskami. Generalnie w tym miejscu warto wspomnieć, iż zakończenia butów dla dziecka powinny mieć z przodu tyle przestrzeni, by obudowa nosków nie ściskała palców i by przez to niektóre z nich nie unosiły się z powierzchni wkładki. Należy wybierać raczej buciki z wkładkami wyjmowanymi (łatwiej zadbać wtedy o ich czystość i wietrzyć same buty), aczkolwiek powinny być one tak wykonane (zachowany pewien stopień sztywności), by się nie „rolowały”, nie przesuwały w trakcie ruchu stopy i przenoszenia środka ciężkości ciała.

Modele butów dla dzieci nie powinny mieć w środku żadnych zgrubień powstałych niekiedy przy wykonaniu szwów wewnętrznych. Zapobiegnie to powstawaniu bolesnych otarć. Pamiętajmy także, iż dzieci małe, których układ mięśniowo-szkieletowy jest naprawdę bardzo delikatny i tym samym bardziej narażony na urazy, powinny nosić obuwie z cholewką, kończącą się lekko ponad kostką (tzw. średniej wysokości). Wzmocni to ścięgna Achillesa oraz dolną część mięśni nogi.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *