Krwotok z nosa – przyczyny i zapobieganie

Często powtarzające się krwotoki z nosa bez wątpienia są bardzo uciążliwą dolegliwością. Niekiedy też może świadczyć o tym, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Problem krwawienia z nosa dotyczy przede wszystkim dzieci i nastolatków wchodzących w okres dojrzewania, co nie oznacza, że objawy te nie pojawiają się również wśród dorosłych. 

Krwotok z nosa – przyczyny

Krwotok z nosa bardzo często występuje w okresie wzrostu i do tego zjawiska nie przyczyniają się jakiekolwiek inne przyczyny natury chorobowej. Za najczęstsze miejscowe i drobnoustrojowe przyczyny krwawienia z nosa uznać można przede wszystkim:
-fizyczne uszkodzenie cienkich ścian naczyń krwionośnych (np. w wyniku uderzenia, silnego dmuchnięcia, a często nawet w efekcie kichnięcia czy kaszlnięcia),
-polipy nosa (ich pierwszy objaw to najczęściej problemy z oddychaniem oraz bardzo charakterystyczny katar),
-przesuszenie śluzówki nosa,
-nowotworowe zmiany w obrębie jamy nosowo-gardłowej oraz zatok,
-nieżyt nosa,
-nadciśnienie tętnicze,
-cukrzyca,
-skrzywienie przegrody nosowej,
-włókniak młodzieńczy (to nowotwór dotykający najczęściej chłopców w przedziale wiekowym 10-14 lat),
-miażdżyca naczyń krwionośnych,
-krwawienie z nosa często jest jednym z pierwszych zwiastunów chorób takich jak Aids czy sarkoidoza,
-zaburzenia krzepnięcia krwi,
-anemia,
-białaczka.

Jak skutecznie i bezpiecznie zatamować krwotok z nosa?

Jeśli chodzi o sposoby tamowania krwotoku z nosa, to niezależnie od przyczyny ich występowania, sposób w jaki należy postępować jest dokładnie taki sam. Przede wszystkim zawsze należy pochylić głowę do przodu (warto zapamiętać, że odchylanie głowy do tyłu jest zakazane, gdyż krew zamiast wydostawać się na zewnątrz zacznie spływać po tylnej ścianie gardła do żołądka).

Aby jak najszybciej zatamować krwotok z nosa należy zapewnić krwi swobodne ujście, co oznacza, że krwawienie nie powinno być tamowane z użyciem jakiejkolwiek mechanicznej przeszkody. W czasie występowania krwawienia z nosa ważne jest również rytmiczne oddychanie przy pomocy ust. Dodatkowo poza odpowiednim ułożeniem głowy, gdy wystąpi krwotok z nosa, dla jego szybkiego zatamowania bardzo duże znaczenie ma dobre schładzanie karku, czoła czy okolic nosa. Najlepiej w tym przypadku sprawdza się żelowe okłady, choć oczywiście można próbować robić to wykorzystując od lat znane domowe sposoby.

Najważniejsze jest w tym przypadku podjęcie działań zmierzających do obkurczenia naczyń krwionośnych, dzięki czemu stopniowo zmniejszeniu ulegać będzie pochodzący z nosa krwotok.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *