Jak przywrócić sprawność stawom po urazach

Zadaniem fizjoterapii jest przywrócenie sprawności organizmu naruszonej w wyniku urazu lub schorzeń długotrwałych. Zastosowanie różnych rodzajów energii przynosi bardzo dobre rezultaty w rehabilitacji.

Drobne urazy narządu ruchu

Na kontuzje jednego z narządów ruchu narażony jest każdy, ale szczególnie dotykają one osoby aktywne fizycznie. Nie oznacza to, że sport jest niebezpieczny, ale jest więcej czynników, które mogą spowodować uraz. Złe postawienie nogi u sportowca nie wywoła żadnych następstw, natomiast u osób siedzących za biurkiem może oznaczać to skręcenie kostki. U sportowców muszą to być bodźce znacznie silniejsze.

Najczęstsze urazy narządu ruchu

Drobne urazy powstają w wyniku niegroźnych upadków, niefortunnego postawienia nogi. Z pozoru wyglądają banalnie, ale po paru godzinach staje się jasne, że kontuzja jest poważniejsza.

Najczęściej występujące urazy:

• uszkodzenie więzadeł,
• skręcenie kostki,
• naciągnięcie ścięgien,
• zwichnięcie stawu barkowego.

Wszystkie te kontuzje są drobne, ale wymagają unieruchomienia w gipsie lub stabilizatorze na kilka tygodni. Oznacza to, że mięśnie w tym czasie nie pracują, ulegają stopniowemu zanikowi.

Fizjoterapia

Po zakończeniu leczenia ambulatoryjnego, ściągnięciu gipsu lub stabilizatora ważnym elementem jest przywrócenie określonego stawu i mięśni do pełnej sprawności. Zajmuje się tym fizjoterapia, która za pomocą stymulacji elektrycznej, manualnej, krioterapii, laseroterapii pobudza uszkodzone narządy do pracy. Systematyczne ćwiczenia przywracają pełną sprawność.

Niektóre osoby nie doceniają znaczenia fizjoterapii i albo z niej rezygnują, albo wykonują ćwiczenia niestarannie. Niestety skutkuje to dłuższym leczeniem, a czasami nawet trwałym uszkodzeniem.

Na dowód prawdziwości tej tezy wystarczy porównać okres leczenia kontuzji u sportowców. Do treningu powracają już po tygodniu, do pełnej formy po 2 tygodniach intensywnych zabiegów fizjoterapeutycznych. Przeciętna osoba potrzebuje na to 4-6 tygodni.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *