Jak dbać o kręgosłup

Ból pleców stał się częstą chorobą występującą zarówno u młodych, jak i u starszych osób. Przez wielu lekarzy uważany jest za chorobę cywilizacyjną. Złe nawyki, mało ruchu, ciągły pośpiech sprzyjają rozwojowi wad kręgosłupa.

Często ból jest bardzo silny, maści rozgrzewające i leki przeciwbólowe są niestety mało pomocne i konieczna jest wizyta u ortopedy. Lekarz może zalecić prześwietlenie kręgosłupa i dopasować odpowiednią terapię.
Zapalenie korzonków możemy łagodzić domowymi sposobami, gorące okłady z pomocą termofora, delikatne masaże rozgrzewające, gorące kąpiele w olejkach z eukaliptusa.

Największą uwagę musimy zwracać na jakość wykonywanych codziennych czynności. Bardzo ważne jest trzymanie pionowej pozycji przy siedzeniu, garbienie już od najmłodszych lat sprzyja rozwojowi zwyrodnienia i wad postawy. Nie należy obciążać mięśni ciężarami, dlatego poprośmy kogoś bliskiego w dokonaniu zakupów, lub rozłóżmy ciężar na dwie ręce. Koniecznie zrezygnujmy z butów na wysokim obcasie, szpilki przeciążają plecy. Miękkie, skórzane obuwie sportowe jest najlepszą terapia dla obolałych pleców. Jeśli mamy małe dziecko korzystajmy z terapeutycznej techniki podnoszenia malucha z pozycji klęczącej.

Nagły atak rwy kulszowej przeszywa całe ciało ogromnym bólem, jeden zły ruch wywołać może przeszywający atak odczuwalny od odcinka lędźwiowego, aż do samej stopy. W takiej sytuacji należy zażyć lek przeciwbólowy z paracetamolem i położyć się w wygodnej dla ciała pozycji.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka, dbanie o zdrowie i ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, znacznie obniżają ryzyko zachorowania. Nie możemy dopuścić do wyziębienia organizmu, a już na pewno pleców, ciepły ubiór zapobiega nawracającym zapaleniom korzonków i napadom rwy kulszowej. Sporty wodne, codzienna gimnastyka i spacery wzmacniają mięśnie, kości i stawy, oraz poprawiają samopoczucie.

Dobrym i opłacalnym pomysłem jest kupno specjalnej maty masująco-rozgrzewającej, z której skorzystać możemy zarówno w domu, jak i samochodzie.
Bóle kręgosłupa i zapalenie korzonków jest dość powszechna dolegliwością, dlatego zawsze warto zapobiegać jej rozwojowi, niż leczyć.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *