Miechunka – właściwości lecznicze

Choć w Polsce owoc ten nie jest jeszcze zbyt popularny, to jednak coraz częściej możemy spotkać go w formie suszonej w sklepach ze zdrową żywnością. Miechunka to prawdziwa skarbnica witamin, dlatego warto przyjrzeć się jej nieco bliżej i sprawdzić, jakie właściwości prozdrowotne ma ona do zaoferowania.


Miechunka – pochodzenie


Miechunka, czyli wiśnia peruwiańska, zwana również rodzynkiem brazylijskim, wywodzi się z Ameryki Południowej, a o jej właściwościach prozdrowotnych przekonali się już Inkowie, nazywając ją złotą jagodą. Dziś jest ona popularna na całym świecie i uprawiana również w Polsce. Owoce tej rośliny wyglądają jak pomidorki koktajlowe,tyle, że znajdujące się wewnątrz brązowej osłonki zwanej mieszkiem. Osłonki te często stanowią element dekoracyjny, gdyż wyglądają jak małe lampiony.
Owoce miechunki mają zwykle kolor pomarańczowy, zielony lub żółty. W ich smaku dominuje kwasowość oraz gorycz.


Wartości odżywcze miechunki


Jak wspomnieliśmy wcześniej, miechunka jest doskonałym źródłem wielu witamin i minerałów. Przede wszystkim można w niej znaleźć duże ilości witaminy C, witaminę A oraz witaminy z grupy B takich jak niacyna, tiamina i ryboflawina. Miechunka dostarcza także sporej dawki wapnia, fosforu i żelaza. Warto także dodać, że owoc ten jest również źródłem łatwo przyswajalnej glukozy.
Wartość energetyczna miechunki to ok. 63 kcal na 100g.


Właściwości prozdrowotne miechunki


Oprócz tego, że miechunka dostarcza do naszego organizmu cennych witamin i minerałów, ma ona szereg korzystnych dla zdrowia właściwości. Wśród nich można wymienić przede wszystkim wspomaganie układu krwionośnego, a dzięki zawartości witaminy C uszczelnia naczynia krwionośne i zapobiega miażdżycy. Spożywanie miechunki polecane jest przy przeziębieniach i infekcjach , gdyż korzystnie działa na układ odpornościowy. Dzięki zawartości kwasu askorbinowego zwalcza wolne rodniki, opóźniając tym samym procesy starzenia. Działa także wzmacniająco na kości i stawy, natomiast występująca w niej witamina A korzystnie oddziałuje na narząd wzroku. Dowiedziono także, że spożywanie miechunki łagodzi stres, korzystnie wpływa na nasze samopoczucie oraz ułatwia zasypianie.
Miechunkę poleca się także osobom mającym problemy z zębami. Owoc ten poprawia bowiem ich mineralizację dzięki obecności w jego składzie wapnia oraz fosforu.
Można także spotkać się z opinią, iż występujące w owocach miechunki pestki wykazują działanie lekko przeczyszczające i z tego względu warto spożywać je podczas zaparć.
Medycyna ludowa wykorzystywała z kolei miechunkę jako środek przeciwreumatyczny, przeciwzapalny oraz moczopędny.


Jak spożywać miechunkę


Miechunka ma dość szerokie zastosowanie kulinarne. Na jej bazie możemy przyrządzać różnego rodzaju przetwory i konfitury, dodawać do słodkich wypieków lub dekorować nią ciasta i desery. Owoce te można jeść w postaci surowej, po uprzednim wyjęciu ich z mieszka i umyciu. Natomiast suszone będą doskonałą przekąską, stanowiącą alternatywę dla niezdrowych i wysoko przetworzonych przysmaków.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *