Objawy zbliżającego się porodu

Poród to rzecz indywidualna, jednakże pewne etapy powtarzają się u każdej z nas. Jest to ważne aby umieć je rozpoznać i nie bać się kiedy nasz maluszek da już znać,że chce zagościć w naszym świecie.

Jak wiadomo termin porodu  to data przybliżona. Nasz brzdąc może przyjść na świat zarówno dwa tygodnie wcześniej jak i dwa tygodnie później.Z tego właśnie powodu nie warto przywiązywać dużej wagi do kalendarz. Inne symptomy uświadamiają nam, że poród już się zbliża. Oto one:

– obniżenie macicy.

Miej więcej na miesiąc przed porodem, główka maleństwa schodzi do kanału rodnego, wtedy nasz brzuszek obniża się.

– skurcze przepowiadające.

Odczuwamy je mniej więcej na trzy tygodnie przed porodem. Pojawiają się niespodziewanie, są nieregularne i raczej bezbolesne.

– odejście czopu śluzowego.

Czop ten przez cały okres ciąży chroni szyjkę macicy przed zakażeniem. Wygląda jak gęsty śluz, często różowy albo brązowawy. Kiedy szyjka macicy zaczyna się rozwierać, zazwyczaj na kilka dni lub godzin przed porodem, czop śluzowy wypada. Niekiedy zdarza się,że lekarz prowadzący ciążę, na kilka dni przed porodem, wykonuje masaż szyjki macicy, który zazwyczaj przyspiesza akcję porodową. Wtedy szyjka macicy szybciej zaczyna pracować, czop wypada i poród rozpoczyna się szybciej.

– odejście wód płodowych.

Zazwyczaj zdarza się to kiedy leżymy na sali porodowej, niekiedy ginekolog musi go nawet przebić. Jednakże czasami zdarza się tak, że wody płodowe odchodzą, podczas gdy skurcze jeszcze nie pojawiły się. Wtedy najlepiej skonsultować to z lekarzem prowadzącym, gdyż leżenie ponad dobę na sali porodowej nie jest niczym przyjemnym.

Te oznaki zazwyczaj pojawiają się na kilka tygodni, dni lub godzin przed porodem. Prawdziwym znakiem porodu są regularne skurcze macicy. Są one bolesne i nachodzą systematycznie. Zazwyczaj na początku pojawiają się co 30 minut, następnie co 25 itd. Do szpitala warto udać się kiedy pojawiają się one regularnie co mniej więcej 10 minut. Wtedy to zaczynają się trzy etapy porodu:

Etap 1: rozwieranie.

To okres kiedy szyjka macicy rozwiera się, objawia się to coraz częstszymi i bardziej bolesnymi skurczami porodowymi. W momencie kiedy rozwarcie szyjki macicy osiągnie 10 cm zaczyna się drugi etap porodu.

Etap 2: wypieranie niemowlęcia

Czas trwania okresu parcia zazwyczaj wynosi od 30 minut do 2 godzin. Skurcze porodowe w tym czasie pojawiają się mniej więcej co 1 lub 2 minuty i trwają od minuty do półtora. W czasie parcia  mięśnie krocza rozszerzają się do rozmiarów obwodu główki maleństwa. W dzisiejszych czasach położne starają się przeciwdziałać zbytniemu napięciu mięśni krocza i nie doprowadzać do ich nacięcia lub pęknięcia. Nie zawsze jest to jednak możliwe, dlatego dokonuje się nacięcia krocza tuż przed porodem.

Etap 3: \”rodzenie\” łożyska

Po przyjściu na świat maleństwa odcinana jest pępowina, co definitywnie oddziela maleństwo od matki. Po mniej więcej 5 minutach po porodzie, skurcze macicy pojawiają się ponownie, nie są one jednak już tak intensywne jak przy porodzie. W ten sposób organizm chce oczyścić się z łożyska w którym dziecko żyło przez 9 miesięcy w macicy. Poród łożyska trwa mniej więcej od 5 do 20 minut.

Po tych trzech etapach możemy  w końcu odpocząć i cieszyć noworodkiem.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *