Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Internet niesie ze sobą wiele możliwości. Dzięki dostępowi do sieci każdy ma możliwość znalezienia informacji na dowolny temat, oglądania filmów czy seriali, a także komunikowania się z ludźmi z całego świata. Internet to jednak także źródło wielu zagrożeń. Pojawia się więc pytanie – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

Zalecenia ogólne

Początkowo zagrożenia internetowe ograniczały się do niewielkiej grupy wirusów. Obecnie jednak jest ich znacznie więcej. Podstawą powinno być oczywiście posiadanie oprogramowania gwarantującego bezpieczeństwo w sieci. Musi być ono zawsze uruchomione i aktualne, szczególnie w przypadku korzystania z niechronionej sieci bezprzewodowej w miejscach publicznych. Ważne jest także, by stosować najnowsze technologie, które sprawdzają wiarygodność i bezpieczeństwo serwisów internetowych jeszcze przed ich otwarciem w przeglądarce. Warto też używać najnowszych wersji przeglądarki internetowej, które zazwyczaj posiadają aktualne poprawki zabezpieczeń.

Blokowanie reklam

Dobrze też zainstalować w przeglądarce specjalną wtyczkę, mającą na celu blokowanie niepożądanych reklam. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko pobrania wirusów czy ściągnięcia niechcianego oprogramowania.

Poczta elektroniczna a bezpieczeństwo w sieci

Każdy posiadacz adresu mailowego powinien używać oprogramowania zabezpieczającego przed spamem. Należy także wystrzegać się nieoczekiwanych i podejrzanych wiadomości. Jeśli jakiś mail wzbudzi wątpliwości, nie można otwierać załączników ani klikać w znajdujące się w wiadomości łącza. Nawet jeśli ufa się nadawcy, przed otwarciem linków lepiej przeskanować je odpowiednim programem. Należy także uważać na wiadomości zawierające prośby o podanie szczegółów konta.

Pobieranie programów z internetu

Aby zachować bezpieczeństwo w sieci należy także uważać na pobierane oprogramowanie. Lepiej korzystać ze stron cieszących się dobrą reputacją, dzięki czemu zyska się pewność, że wraz z pobranym oprogramowaniem, nie ściągnie się wirusów. Warto wystrzegać się także stron internetowych, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają dodatkowej instalacji oprogramowania.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *