Lektury dla 5 latka, czyli jak zachęcić dziecko do czytania

Spore grono rodziców rezygnuje z czytania dzieciom, a w zamian za to udostępniają im tablety, laptopy, czy telefony komórkowe, na których dzieci mogą oglądać bajki lub też grać w różnorodne gry. Takie rozwiązanie jest dużo bardziej wygodne, ponieważ nie angażuje w żaden sposób rodzica, który w tym czasie ma chwilę dla siebie i może zająć się innymi obowiązkami lub po prostu odpocząć.

Oczywiście nie jest to zła praktyka pod warunkiem, że stosujemy ją sporadycznie. Pamiętać należy o tym, że czytanie naszym pociechom jest niezwykle ważne, ponieważ rozwija ich wyobraźnię, a także wpływa na twórcze myślenie.

Jak wzbudzić w dziecku miłość do książek?

Aby zaszczepić w dziecku zamiłowanie do literatury, należy mu czytać od najmłodszych lat. Dzięki temu nasz milusiński z czasem potraktuje to jako swoisty rytuał dzięki czemu sam chętnie będzie sięgał po książki. Dobrym rozwiązaniem jest również zachęcanie dziecka do nauki czytania. Jeżeli nasz maluch osiągną 5. rok życia, to śmiało możemy uczyć go alfabetu, aby następnie podsuwać mu łatwe i krótkie teksty do czytania.

Zdarzają się również i takie sytuacje, kiedy dziecko pomimo usilnych starań rodziców nie chce złapać przysłowiowego bakcyla i nie są oni w stanie skłonić go do czytania.

Co zrobić w sytuacji, kiedy dziecko nie chce przekonać się do czytania książek?

Przede wszystkim powinniśmy na początek zorientować się, czym obecnie interesują się mali chłopcy oraz dziewczynki i zgodnie z tymi zainteresowaniami szukać pozycji literackich. Obecnie księgarnie obfitują w różnorodne pozycje książkowe, które nawiązują do popularnych kreskówek, czy gier. Dzięki temu dużo łatwiej będzie skłonić nasze dziecko do przeczytania książki o jego ulubionych bohaterach z kreskówki, niż postaciach o których wcześniej nie słyszało.

Jakie lektury dla 5 latka obecnie królują na rynku?

Obecnie na rynku znaleźć można kilka pozycji książkowych, które zdobyły serca dzieciaków. Jedną z nich jest seria opowiadań pt. „Kicia Kocia”. Ta pozycja ma charakter edukacyjny, gdyż każda książeczka poświęcona jest ważnym sytuacjom, w których może znaleźć się nasze dziecko. Przykładowe tytuły to: „Kicia Kocia mówi: Dzień dobry”, „Kicia Kocia w przedszkolu”, czy również „Kicia Kocia gotuje”.

Kolejną książką, którą uwielbiają dzieci w wieku przedszkolnym jest „Masza i Niedźwiedź”. Oprócz czytania książki, dzieci mogą obejrzeć też bajkę o tym samym tytule. Taką sytuację możemy uznać za dobrą monetę, ponieważ w sytuacji kiedy bajka skończy się w telewizji, zawsze możemy zachęcić naszego podopiecznego do odkrywania kolejnych przygód tytułowych bohaterów, tym razem już opisanych w książce.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *