Ile kosztuje utrzymanie konia?

Posiadanie własnego konia to nie tylko przyjemność, ale również spore wydatki. Właściciel musi zapewnić zwierzęciu m.in. stajnię, wyżywienie, opiekę lekarską oraz zakupić niezbędne akcesoria i sprzęt do jazdy konnej. Ile może kosztować utrzymanie konia?

Wynajem stajni


Większość osób, które planują zakup konia, nie posiada własnej stajni. Z tego powodu niezbędne jest wynajęcie odpowiedniego miejsca. Ofert pensjonatów dla koni nie brakuje, a ceny miesięcznego pobytu – wahające się od ok. 500 zł do 2500 zł – zależne są m.in. od lokalizacji i standardu danego hotelu. W kwocie tej zazwyczaj mieści się wynajem boksu, a także opieka nad zwierzęciem, czyli wyżywienie, sprzątanie i wypuszczanie na pastwisko. Poza podstawowymi usługami zwykle można wykupić dodatkowe opcje, m.in. podawanie witamin i produktów uzupełniających, zastosowanie lepszego rodzaju ściółki czy zapewnienie większej ilości siana.


Własne miejsce


Oczywiście część hodowców dysponuje własną stajnią. W takiej sytuacji utrzymanie konia jest znacznie tańsze z powodu braku konieczności płacenia dość wysokiego czynszu za pensjonat. Właściciel musi jednak zadbać o zakup siana, owsa, słomy, wszelkiego rodzaju suplementów i witamin. Wyżywienie to stały miesięczny wydatek, który nie powinien przekraczać 350 zł. Do tego dochodzi oczywiście koszt narzędzi do sprzątania, napraw oraz opłat za wodę i prąd.


Pielęgnacja, opieka medyczna, sprzęt do jazdy konnej


Poza stajnią i wyżywieniem w koszt utrzymania konia wchodzą kolejne wydatki. Pierwsza kwestia to usługi kowala – tzw. werkowanie przeprowadza się mniej więcej co półtora miesiąca i trzeba za każdym razem zapłacić ok. 100 zł. Równie ważne są wizyty u weterynarza. Jeśli zwierzę cieszy się dobrym zdrowiem, to i tak nie można pominąć regularnych szczepień (ok. 100 zł) i odrobaczania (ok. 50 zł), zwykle 1-2 razy w roku. Ponadto trzeba zaopatrzyć się w akcesoria do pielęgnacji, jak choćby zgrzebło, szczotki, grzebienie, trymery, gąbki czy pędzle do kopyt. Sporym wydatkiem będzie zapewne sprzęt do jazdy konnej. Za dobrej jakości gadżety jeździeckie trzeba zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *