Jak przygotować wyprawkę dla szczeniaka

Wzięcie do domu psa to ogromna odpowiedzialność i zarazem spore wyzwanie, zwłaszcza, jeśli do tej pory nie mieliśmy czworonoga. Pierwsze dni pobytu pieska w nowym miejscu są niezwykle stresującego, dlatego musimy zrobić wszystko, aby zapewnić mu komfort i bezpieczeństwo. Dziś podpowiemy, jak przygotować wyprawkę dla szczeniaka, aby sprawić, że pojawienie się psa w nowym domu będzie dla niego miłym doświadczeniem.

Kojec dla psa

Piesek już od pierwszych dni pobytu w nowym domu powinien mieć swoje miejsce, w którym będzie mógł odpocząć i wyciszyć się. Warto więc zastanowić się, gdzie chcemy umieścić jego legowisko, aby było mu tam wygodnie i bezpiecznie. Dobrze, aby był to kąt lub przestrzeń oddalona od korytarza, przez który co chwilę ktoś z domowników przechodzi. Każde takie przejście będzie bowiem zwracało uwagę pieska, a ten zwyczajnie nie będzie mógł przez to odpocząć. Z drugiej jednak strony warto znaleźć dla niego takie miejsce, by szczeniak mógł mieć nas w zasięgu swojego wzroku, co sprawi, że będzie on spokojniejszy. Pamiętajmy, że szczeniak potrzebuje kontaktu z człowiekiem, więc izolowanie go przez dłuższy czas może przyczynić się do powstawania różnego rodzaju lęków.

Wybierając kojec dla szczeniaka warto wziąć pod uwagę jego docelową wielkość. Psy bardzo przywiązują się do swojego posłania, więc lepiej od razu kupić większe legowisko, który posłuży naszemu pupilowi nawet przez kilka lat. NAjlepiej, aby było ono wykonane z miękkiego, łatwego w pielęgnacji materiału. Choć w sklepach zoologicznych można kupić legowiska obszyte futerkiem, to nie polecamy ich w przypadku szczeniaka, który z pewnością będzie chciał je wyszarpać, co może skończyć się przypadkowym połknięciem puszystych strzępków. 

Miska dla psa

Piesek powinien mieć swoją własną miskę na jedzenie i picie. W tej drugiej zawsze powinna znajdować się świeża woda. Jeśli podajemy psu gotowane jedzenie lub mokrą karmę, pamiętajmy o regularnym myciu miski. W przypadku większych psów dobrym wyborem będzie zakup specjalnego stojaka na miski, dzięki któremu pies podczas jedzenia czy picia nie będzie musiał się schylać aż do podłogi

Smycz i obroża

To obowiązkowe akcesoria dla psa, których należy używać już w przypadku małych szczeniaczków. Smycz to nie tylko narzędzie pozwalające nam kontrolować psa podczas spaceru, ale również sposób na zapewnienie mu bezpieczeństwa. Szczeniaki nie rozumieją bowiem, że pędzący samochód czy rower może zrobić im krzywdę, a skakanie na obcych wcale nie musi spotkać się z przychylnym odbiorem.

Trening chodzenia na smyczy można rozpocząć już u 2-miesięcznego szczeniaka – im szybciej to zrobimy, tym przyjemniejsze będą spacery z pełnym emocji pieskiem.

Zabawki dla psa

Teraz pora na wybór odpowiednich zabawek. W przypadku szczeniąt najlepiej sprawdzą się różnego rodzaju gryzaki, które pozwolą im ukoić ból ząbkowania i tym samym zminimalizować ryzyko gryzienia przypadkowych przedmiotów. W sklepach można znaleźć gryzaki o różnym stopniu twardości oraz różnej wielkości, więc bez problemu dopasujemy taki, który będzie odpowiedni dla naszego pieska. 

W codziennej zabawie sprawdzą się także miękkie szarpaki, piłeczki z wypustkami czy różnego rodzaju krążki czy dyski. Warto jednak pamiętać o tym, aby nie zostawiać psu zabawek do swobodnego gryzienia, na przykład pod naszą nieobecność, gdyż piesek w tęsknocie może całkowicie pogryźć dany przedmiot i połknąć jego elementy, co może okazać się katastrofalne w skutkach.

Przygotowaniem wyprawki dla szczeniaka warto zająć się jeszcze przed przybyciem nowego członka rodziny, aby już od pierwszych chwil miał on zapewnione najlepsze warunki do adaptacji w naszym domu.

Be the first to reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *