Czy wyleczenie chrapania jest możliwe?

Sen — błogi i spokojny pozwala na właściwe zregenerowanie sił. Niestety, nie dla każdej osoby jest on nieprzerwanym odpoczynkiem. Chrapanie jest prawdziwą uciążliwością zarówno dla tych, których ono dotyka bezpośrednio, jak i dla partnerów tychże osób. Nieznośny dźwięk nie sposób uciszyć, sprawdźmy, czy leczenie chrapania jest w ogóle możliwe.

Skąd to chrapanie?

Nie ma osoby, której nie zdarzyło się chrapanie. Trzeba jednak odróżnić chrapanie spowodowane niedrożnością górnych dróg oddechowych podczas choroby, a to, które zdarza się każdej nocy.

Częstą przyczyną chrapania jest skrzywienie przegrody nosowej oraz zwiotczenie mięśni podczas snu i miękkie opadające do nasady języka i tylnej ściany gardła podniebienie. Do winowajców uciążliwego chrapania należy także otyłość, nadciśnienie tętnicze, palenie papierosów, polipy nosa, przerośnięty języczek i alergie. Nie bez znaczenia jest także wybierana pozycja do snu — ta na wznak jest wprost wymarzona do pojawienia się uciążliwych odgłosów. Osoby zażywające środki nasenne, uspokajające i sięgające przed snem po alkohol należą do grupy chrapiących.

Leczenie chrapania — czy to możliwe?

Mając na uwadze fakt, że chrapanie może być niebezpieczne pod żadnym pozorem nie można go bagatelizować. Niejednokrotnie chrapiąca osoba cierpi na tzw. bezdech senny, który niezdiagnozowany może doprowadzić do zawału, udaru, a nawet śmierci. Poza tym pochrapywanie ma swoje przykre konsekwencje w życiu codziennym. Uporczywe zmęczenie, bóle głowy, a nawet impotencja są bezpośrednią przyczyną niedotlenienia podczas snu.

Na szczęście współczesna medycyna zna doskonałe sposoby sprawiające, że leczenie chrapania jest efektywne. W zależności od przyczyny podejmowane są konkretne działania — osoby z krzywą przegrodą nosową powinny poddać się zabiegowi chirurgicznemu, podobnie jak pacjenci z przerośniętym języczkiem. Ważne, by odstawić używki i zmienić pozycję spania. Pomocne okazują się środki dostępne bez recepty, które działają wielopłaszczyznowo — nawilżają śluzówkę jamy ustnej i zapobiegają nadmiernemu wiotczeniu mięśni.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts