Sauna – zasada działania oraz korzyści wynikające z jej stosowania

Sauna kiedyś kojarzona była z luksusem, dziś jest bardzo łatwo dostępna dla każdego człowieka. Sauna sucha, parowa, mokra, a nawet na podczerwień. Na pewno jest w czym wybierać, gdyż każdy rodzaj ma inne oddziaływanie na ludzki organizm, jednak zasada ich działania pozostaje dość podobna.

Jak działa sauna?

Sauna znana jest już od setek, a nawet tysięcy lat. Stanowi ona jedną z najstarszych zabiegów fizjologicznych, wykorzystujących w swoim działaniu ciepłe powietrze. Warto jednak zaznaczyć, że taki zabieg głównie ma charakter profilaktyczny i najbezpieczniejszy jest dla osób zdrowych. Nawet przy początku błahej z pozoru infekcji zdecydowanie odradza się korzystania z sauny w tym okresie. Korzystanie z niej działa zbawiennie na wiele dolegliwości, jednak ze względu na wysoką temperaturę, warto chęć regularnego korzystania z sauny zgłosić lekarzowi, który zdecyduje, czy nie ma ku temu poważnych i realnych przeciwwskazań.

Korzystanie z sauny polega na spędzenie kilkunastu minut w temperaturze dochodzącej nawet do 100 stopni, przy czym skóra człowieka może nagrzać się nawet do 42 stopni. Wówczas tak zwana ”gorączka narządów wewnętrznych” działa bardzo pobudzająco na organizm. Po skorzystaniu z sauny bardzo ważne jest powolne i stopniowe chłodzenie mocno rozgrzanego ciała. Początkowo chłodzić się należy jedynie chłodniejszym powietrzem, stopniowo przechodząc do kąpieli.

Zalety regularnego korzystania z sauny

Wszystko jest dla ludzi, jednak nawet z sauną, choć ma wiele zalet należy zachować pewien umiar. Specjaliści radzą, aby z takich seansów nie korzystać częściej niż dwa razy w tygodniu. Takie zabiegi wówczas mają wiele zalet, takich jak:

  • wzmocnienie układu sercowo-naczyniowego,
  • lepsze ukrwienie ( a co za tym idzie wydolność) mięśni szkieletowych,
  • zwiększenie pojemności życiowej i minutowej płuc,
  • poprawę wyglądu skóry dzięki wydzielaniu ogromnej ilości potu, który bardzo,
  • skutecznie oczyszcza organizm z wszelkich toksyn,
  • wzmocnienie układu odpornościowego,
  • przyspieszenie przemiany materii.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts