Problemy z kręgosłupem

Ból pleców stał się częstą chorobą występującą zarówno u młodych, jak i u starszych osób. Przez wielu lekarzy uważany jest za chorobę cywilizacyjną. Złe nawyki, mało ruchu, ciągły pośpiech sprzyjają rozwojowi wad kręgosłupa.

Często ból jest bardzo silny, maści rozgrzewające i leki przeciwbólowe są niestety mało pomocne i konieczna jest wizyta u ortopedy. Lekarz może zalecić prześwietlenie kręgosłupa i dopasować odpowiednią terapię.
Zapalenie korzonków możemy łagodzić domowymi sposobami, gorące okłady z pomocą termofora, delikatne masaże rozgrzewające, gorące kąpiele w olejkach z eukaliptusa.

Największą uwagę musimy zwracać na jakość wykonywanych codziennych czynności. Bardzo ważne jest trzymanie pionowej pozycji przy siedzeniu, garbienie już od najmłodszych lat sprzyja rozwojowi zwyrodnienia i wad postawy. Nie należy obciążać mięśni ciężarami, dlatego poprośmy kogoś bliskiego w dokonaniu zakupów, lub rozłóżmy ciężar na dwie ręce. Koniecznie zrezygnujmy z butów na wysokim obcasie, szpilki przeciążają plecy. Miękkie, skórzane obuwie sportowe jest najlepszą terapia dla obolałych pleców. Jeśli mamy małe dziecko korzystajmy z terapeutycznej techniki podnoszenia malucha z pozycji klęczącej.

Nagły atak rwy kulszowej przeszywa całe ciało ogromnym bólem, jeden zły ruch wywołać może przeszywający atak odczuwalny od odcinka lędźwiowego, aż do samej stopy. W takiej sytuacji należy zażyć lek przeciwbólowy z paracetamolem i położyć się w wygodnej dla ciała pozycji.

Pamiętajmy, że najważniejsza jest profilaktyka, dbanie o zdrowie i ruch, szczególnie na świeżym powietrzu, znacznie obniżają ryzyko zachorowania. Nie możemy dopuścić do wyziębienia organizmu, a już na pewno pleców, ciepły ubiór zapobiega nawracającym zapaleniom korzonków i napadom rwy kulszowej. Sporty wodne, codzienna gimnastyka i spacery wzmacniają mięśnie, kości i stawy, oraz poprawiają samopoczucie.

Dobrym i opłacalnym pomysłem jest kupno specjalnej maty masująco-rozgrzewającej, z której skorzystać możemy zarówno w domu, jak i samochodzie.
Bóle kręgosłupa i zapalenie korzonków jest dość powszechna dolegliwością, dlatego zawsze warto zapobiegać jej rozwojowi, niż leczyć.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts