Najpowszechniejsze schorzenia XXI wieku – schorzenia stawów

jeans-828693_1280Jedna z najczęstszych i najbardziej uporczywych współczesnych dolegliwości. Uciążliwy ból kolan bądź bioder, który nasila się rano po całonocnym bezruchu bądź wieczorem, wskutek zmęczenia całodniową aktywnością fizyczną to problem znany dla wielu z nas. Najczęściej pojawia się przy nagłej zmianie pozycji i ustępuje dopiero po chwili, u jednych objawia się eterycznie, u innych utrzymuje się miesiącami. Ból stawów – współczesny prześladowca wielu pokoleń.

Rodzaje i przyczyny chorób

Schorzenia stawów to dolegliwości niezwykle trudne i nieprzyjemne dla chorego. Najpowszechniejszym obecnie schorzeniem jest Reumatoidalne Zapalenie Stawów (RZS), czyli choroba zapalna, immunologiczna, której przyczyny występowania nie są do końca znane. Inaczej jest ze zwyrodnieniową chorobę stawów, którą może wywołać uraz mechaniczny, zakażenie czy zapalenie stawów. Jednak podobnie jak RZS, niekiedy zwyrodnieniowa choroba stawów przychodzi znikąd, pojawiając się bez wyraźnej przyczyny (tzw. przyczyna pierwotna). Jak się objawia? Problemy sygnalizuje:

– poranna sztywność w stawach,
– uciążliwy ból,
– ograniczenie funkcjonalności układu ruchowego,
– trzeszczenie,
– zaczerwienienie skóry, opuchlizna,
– gorączka, zmiany skórne, występowanie dreszczy..

Ćwiczenia i… dieta!

Ze schorzeniami stawów należy walczyć. Rehabilitacja i indywidualnie dobrany zestaw ćwiczeń są niezbędnym minimum, jednak warto do swojego trybu życia wprowadzić także nową dietę, a właściwie – wyeliminować coś ze starej. Specjaliści z zakresu żywienia upatrują winowajcy w trzech rodzajach pokarmu: w glutenie, w nabiale i roślinach psiankowatych (np. ziemniaki, pomidory, papryka). Gluten może potęgować stany zapalne, co zaostrza objawy np. przy Reumatoidalnym Zapaleniu Stawów. Alergia na białka mleka może powodować ból stawów, dlatego wyłączenie go z diety pomoże niektórym zlokalizować przyczynę schorzenia. Rośliny psiankowate produkują związki, które szkodliwie oddziałują na nasze mięśni i stawy oraz wzmagają stany zapalne.

Dieta, ćwiczenia i regularne wizyty u specjalisty pomogą zminimalizować przyczyny bóli i znaleźć sposoby na poradzenie sobie z problemem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts