Nadciśnienie tętnicze jako problem na światową skalę.

Do grona tych chorób, które poważnie zagrażają współczesnemu człowiekowi, zaliczają się nie tylko choroby nowotworowe i cukrzyca, ale również nadciśnienie tętnicze. Rosnąca liczba chorych na całym świecie oraz coraz poważniejsze komplikacje związane z tym problemem sprawiają, że lekarze coraz częściej mówią o konieczności zmiany stylu życia oraz o zwracaniu większej uwagi na profilaktykę. Jest to choroba niebezpieczna, która w pierwszym okresie może przebiegać bezobjawowo. Brak leczenia może prowadzić do niewydolności wieńcowej oraz do zawału. O tym, że nadciśnienie tętnicze jest problemem globalnym, można się szybko przekonać na podstawie lekarskich statystyk.

Nadciśnienie tętnicze jako problem światowy
Ta dolegliwość znana i spotykana jest na całym świecie, jednak najpoważniejszym problemem stała się na terenie tych krajów, w przypadku których można mówić o wysokim poziomie rozwoju. Na czele długiej listy państw, w których problemy ze zbyt wysokim ciśnieniem urastają do roli gigantycznego problemu, znajdują się od dłuższego czasu Stany Zjednoczone. Za nimi twardo podąża Kanada. W pierwszej trójce stałe miejsce zajęła również Australia.

Nadciśnienie tętnicze jako problem europejski
Wprawdzie w pierwszej trójce brak państw z kontynentu europejskiego, nie oznacza to jednak, że w Europie sytuacja wygląda dobrze. Niestety, w tych krajach, w których żyje się na dość wysokim poziomie, nadciśnienie jest problemem coraz większym. Kiepska sytuacja panuje też w Polsce. Można przyjąć, że za połowę zgonów mających miejsce wśród polskich pacjentów odpowiedzialne są problemy z sercem oraz z układem krążenia. Mimo coraz silnych działań profilaktycznych Polacy nie dbają o swe zdrowie w odpowiedni sposób, a w efekcie liczba chorych na serce oraz mających problemy z ciśnieniem stale wzrasta. To bardzo niepokojące zjawisko.

W których regionach świata nadciśnienie jest problemem pojawiającym się sporadycznie?
Nie brak i takich regionów na świecie, w których o nadciśnieniu słyszy się sporadycznie. Najmniej zachorowań stwierdzono na terenie Afryki Wschodniej oraz w takich krajach, jak Indie oraz Chiny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts