Mózg. Co zagraża jego pracy?

Ten ważny narząd, który odpowiada za podtrzymywanie funkcji życiowych oraz za ludzkie emocje i uczucia, jest tworem skomplikowanym i dość tajemniczym. Praca ludzkiego mózgu jest bez wątpienia bardzo ważna, a sam mózg można porównać do układu, który decyduje o ludzkim życiu. Aby móc funkcjonować w prawidłowy sposób, o jego zdrowie należy zadbać w wyjątkowy sposób. Jakie czynniki mogą poważnie osłabić kondycję mózgu? Z jakimi zagrożeniami musi zmierzyć się ten ważny narząd?

Krew – niezbędne paliwo dla mózgu
Skomplikowana budowa mózgu oraz ogromna liczba zadań, z którymi musi się on zmierzyć w ciągu dnia sprawiają, że mózg potrzebuje stałego dopływu paliwa. Tym paliwem jest oczywiście krew. Za pomocą skomplikowanej sieci naczyń krwionośnych jest ona systematycznie doprowadzana do mózgu. Dzięki niej ten ważny narząd otrzymuje niezbędne do dalszej pracy składniki odżywcze oraz tlen. Trafiają one do każdej komórki mózgowej, zapewniając im porcję tak ważnej dla ich pracy energii. Każda przerwa w dostawie tego paliwa może przyczynić się do poważnego uszkodzenia mózgu. Już nawet drobna przerwa związana z dopływem krwi do mózgu powoduje przerwę w jego pracy i zazwyczaj prowadzi do utraty przytomności. Jeśli mózg zostanie pozbawiony krwi, a wraz z nią tlenu, na dłuższy czas, może dojść do poważnych uszkodzeń. Niestety, w wielu przypadkach są to zmiany nieodwracalne.

Serce, układ krwionośny i mózg
Zdrowe serce i sprawnie funkcjonujący układ krwionośny mają ogromne znaczenie dla ludzkiego mózgu. To dzięki nim dostarczana jest do niego krew, transportująca odpowiednią porcję tlenu i innych składników odżywczych. Prawidłowe krążenie krwi jest bardzo ważne dla mózgu. Aby wszystko działało w odpowiedni sposób, muszą dobrze działać i naczynia krwionośne, i odpowiedzialne za pompowanie krwi serce. Każdy problem związany z sercem oraz naczyniami krwionośnymi oznacza automatycznie poważne zagrożenie dla mózgu. To jednocześnie zagrożenie dla całego organizmu, ponieważ zniszczona część mózgu przestaje pełnić swe funkcje, zaburzając jednocześnie inne funkcje organizmu i jego poszczególnych narządów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts