Kontuzja stawu skokowego

stretching-muscles-579122_1280Staw skokowy łączy kości podudzia (piszczelową i strzałkową) oraz stopy (poprzez kość skokową). Ze względu na swoje umiejscowienie często ulega kontuzjom – w zdecydowanej większości w wyniku urazów mechanicznych, wynikających z nieprawidłowego postawienia stopy, upadku bądź uderzenia.

Kontuzja stawu skokowego obejmuje trzy urazy

– skręcenie (uszkodzenie torebki stawowej i więzadeł),
– zwichnięcie (nieprawidłowe przemieszczenie się kości i innych powierzchni tworzących staw, czemu towarzyszy rozerwanie torebki stawowej i więzadeł),
– złamanie (najczęściej dochodzi do złamania kości goleniowej).
Bez względu na to jakiego typu jest to uraz, kontuzja stawu skokowego zawsze przejawia się podobnymi objawami – jest to ból, obrzęk, krwawy wylew, niestabilność oraz ograniczona możliwość obciążenia stawu. Do rozpoznania typu urazu konieczne jest badanie kliniczne oraz wykonanie diagnostyki obrazowej.

Kontuzja stawu skokowego wymaga odpowiedniego postępowania. Jest to znana zasada PRICE, czyli:
– protection (ochrona i odciążenie),
– rest (odpoczynek i ograniczenie aktywności ruchowej),
– ice (schładzanie uszkodzonego miejsca),
– compression (ucisk za pomocą bandaża elastycznego),
– elevation (uniesienie kończyny do góry).
Zabiegi te mają na celu przede wszystkim przyniesienie ulgi i zmniejszenie obrzęku. W przypadku poważnego skręcenia, zwichnięcia bądź złamania niezbędne jest nastawienie stawu, a w niektórych przypadkach unieruchomienie go przy użyciu opatrunku gipsowego.

W przypadku lekkiego urazu działania podejmowane w ramach zasady PRICE przynoszą zadowalające rezultaty. Jednak gdy kontuzja stawu skokowego jest poważniejsza, konieczna staje się wizyta u fizjoterapeuty, który przeprowadzi odpowiednią rehabilitację – masaże, ćwiczenia stabilizacyjne i rozciągające, a także laser, pole magnetyczne i ultradźwięki.

Polecamy fizjoterapeutę we Wrocławiu http://fizjoterapiabomba.pl/

Zastosowanie odpowiedniej terapii jest niezbędne w celu całkowitego wyleczenia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts