Kiedy zaczyna się paradontoza?

Poranna toaleta zaczyna się zazwyczaj od tego samego – porządnego wyszczotkowania zębów. A jednak, nawet osoby, które bardzo dbają o stan swojego uzębienia mogą mieć problem z krwawiącymi dziąsłami. I wówczas właśnie pojawia się pytanie – czy to już parodontoza?

Czym jest paradontoza?

Paradontoza jest chorobą, która związana jest bezpośrednio z niedokładnym lub też całkowitym brakiem higieny jamy ustnej. Objawia się przede wszystkim krwawieniem dziąseł, które to – w większości przypadków – jest również bardzo bolesne. Czym zatem jest dokładnie paradontoza? Specjaliści nie mają wątpliwości – to zapalenie przyzębia, którego zaniedbanie leczenia może wywołać bardzo poważne zmiany, a w skrajnych wypadkach nawet utratę wszystkich zębów.

Objawy paradontozy

Wśród głównych objaw paradontozy wymienia się krwawienie dziąseł, niemniej jednak nie jest to jedyny znak, że w jamie ustnej dochodzi do zmian. Stomatolodzy wskazują również na gromadzenie się kamieniu nazębnego, którego nadmiar może doprowadzać do podrażnienia dziąseł. To właśnie ich ból czy też obrzęk powinien doprowadzić do podjęcia decyzji o jak najszybszym umówieniu się do specjalisty. Niestety, problem parodontozy jest wciąż przez wielu pacjentów ignorowany, a na fotel dentystyczny trafiają oni – w większości przypadków – dopiero wówczas, gdy jest już za późno na leczenie.

W jaki sposób uniknąć paradontozy?

Stare przysłowie wskazuje, że: „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. W myśl tej sentencji, warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby uniknąć kosztownych i przede wszystkich bolesnych wizyt w gabinecie stomatologicznym. Okazuje się, że wbrew wszystkiemu nie jest to trudne. Po pierwsze, każdy zainteresowany powinien bardzo dokładnie dbać o stan zębów, jak również dziąseł. Używanie dobrej jakości pasty, nici dentystycznej czy też specjalnych płynów z pewnością wpłynie na zmniejszenie ewentualnej możliwości zachorowania właśnie na paradontozę. Co jeszcze? Ważne są oczywiście regularne wizyty u lekarza, a także dieta bogata w wapń i białko.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts