Jak prawidłowo dobrać buty dla dziecka z problemami ortopedycznymi?

Wybierając buty dla dziecka nierzadko kierujemy się jednym tylko wyznacznikiem – estetyką. Zdarza się, że bierzemy pod uwagę tylko naszą i dziecka opinię (czy buciki się podobają czy też nie) zapominając, że ważniejsze są kwestie: zapewnienia komfortu małym stópkom w trakcie użytkowania oraz bardzo często wynikające z tego kwestie zdrowotne.

Najczęstszymi problemami, z jakimi borykają się maluchy oraz rzecz jasna, ich troskliwi rodzice, są: płaskostopie, ból pięt, schorzenie Haglunda-Severa oraz dolegliwości takie jak: koślawe lub nieutrwalone szpotawe nieprawidłowe ustawienie stopy czy tzw. stopa wydrążona. P

amiętajmy, że niezależnie od tego czy są to schorzenia widoczne czy też nie, i niezależnie, czy wymagają zastosowania obuwia profilaktycznego lub ortopedycznego, wszystkie te dolegliwości objawiają się mniejszym lub większym nasileniem bólu u dziecka. Maleńkie dzieci sygnalizują to nie tylko płaczem, lecz w ogóle niechęcią do rozpoczęcia przygody z chodzeniem, a starsze już, bardzo często rezygnują z zabaw z rówieśnikami na świeżym powietrzu.

Buty ortopedyczne a profilaktyczne – istotne różnice

Oczywiście nie każda lżejsza dolegliwość wymaga natychmiastowego i kategorycznego zastosowania „ciężkiej artylerii” w postaci obuwia ortopedycznego lub nawet profilaktycznego. Pamiętajmy wręcz o tym, przed czym permanentnie ostrzegają nas specjaliści – nigdy „na wszelki wypadek” ani samodzielnie nie podejmujmy decyzji o zamówieniu i zakupie tego rodzaju leczniczych butów dziecięcych. Możemy wtedy bardzo zaszkodzić małym stópkom naszych pociech.

Zresztą szczęśliwie się składa, iż buty dla dziecka o charakterze leczniczym, czyli właśnie ortopedyczne, są przepisywane po dogłębnym rozpoznaniu przez specjalistę, lekarza ortopedę. Zanim zastanowimy się jak dobierać odpowiednie obuwie, jakich butów unikać, opiszmy pokrótce różnice między obuwiem profilaktycznym a ortopedycznym.

Te ostatnie, jak już powyżej wspomnieliśmy, przepisywane są przez ortopedę i zamawiane „na wymiar” w specjalistycznych sklepach lub zakładach medycznych, gdyż wymagają ściśle indywidualnego wykonania i dopasowania. Ich głównym zadaniem jest leczenie schorzeń stóp, a także leczenie wad postawy całych nóg, z naciskiem na korekcję zaistniałych już wad lub nieprawidłowości.

Obuwie profilaktyczne natomiast – jak sama nazwa wskazuje – ma przede wszystkim zapobiegać objawieniu się wad stóp oraz wspiera prawidłowy ich rozwój. Jakkolwiek przeznaczone są dla zdrowych dzieci również nie powinniśmy wprowadzać ich bez namysłu. Wskazana byłaby tu również konsultacja z lekarzem specjalistą lub choćby sprawdzenie czy obuwie rzeczywiście ma charakter profilaktyczny.

Przykładowo, niektóre marki postarały się o potwierdzenie funkcjonalności swoich produktów, np. w Instytucie Matki i Dziecka lub pozytywnych opinii specjalistów klasy akademickiej z katedr ortopedii dziecięcej krajowych uniwersytetów medycznych.

Buty profilaktyczne dobrze wykonane mają właściwości „prozdrowotne”, gdyż ich zakładanie w sposób pozytywny wpłynie na prawidłowy wzrost stóp. Reasumując więc, główną funkcją obuwia profilaktycznego jest zapobieganie zaistnienia stanu chorobowego lub zniekształcenia kończyny.

Jakie buty dla dziecka? – oto jest pytanie

Jak wybierać obuwie dla swej pociechy, czym się przy tym kierować, jakie główne właściwości powinny wykazywać buty dziecięce – to tylko niektóre z pytań jakie stawiają sobie rodzice z uwagą obserwujący rozwój swych latorośli. Przede wszystkim dokonując wyboru nowych butów czy to do szkoły, przedszkola czy „na podwórko” w sklepie pojawmy się z dzieckiem (musimy tutaj przemóc nasze wygodnictwo typu „przez net kupię” lub niechęć dziecka do odwiedzin i przymiarek w sklepach) i z nim przymierzajmy, nie jedne, lecz kilka, kilkanaście modeli. Nigdy nie popełniajmy częstego błędu zakupu butów dla dziecka „na oko” lub przez internet, by potem zmuszać dziecko do noszenia ich, z nadzieją, że być może „z czasem je rozchodzi”.

Drugim kolejnym błędem, jaki zdarza się popełniamy z oszczędności lub nawet lenistwa jest „przejmowanie w spadku” bucików odziedziczonych „po” starszym rodzeństwie lub innych dzieciach. Pomijając walory estetyczne w prostej linii wynikające ze zużycia, zapominamy tutaj o tym, iż każdy mały człowiek rozwija się w sposób zindywidualizowany i założenie obuwia, które rozciągnęło się i dopasowało do danej pary stópek może źle wpłynąć na wzrost innych.

Z innych ważniejszych kwestii o jakich winniśmy pamiętać wybierając buty dla dziecka to, nie ulegajmy modzie, tzn. przykładowo nie róbmy z naszej córki „małej księżniczki” i nie każmy jej nosić butów na obcasiku i ze zwężającymi się noskami. Generalnie w tym miejscu warto wspomnieć, iż zakończenia butów dla dziecka powinny mieć z przodu tyle przestrzeni, by obudowa nosków nie ściskała palców i by przez to niektóre z nich nie unosiły się z powierzchni wkładki. Należy wybierać raczej buciki z wkładkami wyjmowanymi (łatwiej zadbać wtedy o ich czystość i wietrzyć same buty), aczkolwiek powinny być one tak wykonane (zachowany pewien stopień sztywności), by się nie „rolowały”, nie przesuwały w trakcie ruchu stopy i przenoszenia środka ciężkości ciała.

Modele butów dla dzieci nie powinny mieć w środku żadnych zgrubień powstałych niekiedy przy wykonaniu szwów wewnętrznych. Zapobiegnie to powstawaniu bolesnych otarć. Pamiętajmy także, iż dzieci małe, których układ mięśniowo-szkieletowy jest naprawdę bardzo delikatny i tym samym bardziej narażony na urazy, powinny nosić obuwie z cholewką, kończącą się lekko ponad kostką (tzw. średniej wysokości). Wzmocni to ścięgna Achillesa oraz dolną część mięśni nogi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts