Domowe sposoby na przeziębienie

W sklepach dostępnych jest wiele preparatów przeznaczonych do leczenia objawowego. Jednak z całą pewnością należy docenić także wartość naturalnych specyfików, które były stosowane z dobrym skutkiem przez wiele poprzednich pokoleń. I nic dziwnego, w końcu znaczna część współczesnych leków zawiera właśnie wyciągi z ziół czy innych roślin, pomagających zwalczyć infekcje.

Czym jest przeziębienie?

Przeziębienie to niegroźna i krótkotrwała infekcja górnych dróg oddechowych. Jego objawami są między innymi podwyższona temperatura, katar, ból głowy, uczucie zmęczenia, osłabienie. W większości przypadków jesteśmy w stanie uporać się z jego objawami przy pomocy domowych sposobów, bez konieczności wizyty u lekarza. Pomaga w tym odpowiednia dieta, inhalacje, płukanie gardła, wypoczynek i dostępne bez recepty leki na gorączkę. Jeśli w porę zareagujemy, nie będzie konieczności faszerowania się lekami. Należy pamiętać, że nieleczone przeziębienie może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia.

Domowe sposoby na przeziębienie

Do domowych sposobów na przeziębienie należy stosowanie syropu z tymianku i miodunki. Jest on pomocny na mokry kaszel. Działa łagodząco i wykrztuśnie, pomaga oczyszczać górne drogi oddechowe. Tymianek działa odkażająco, a miodunka pomaga w odkrztuszaniu i regeneracji śluzówki dróg oddechowych. Do syropu dodaje się także bogaty w saponiny kwiat pierwiosnka, nasiona anyżu i lukrecję, która poprawia smak lekarstwa.

Świetnym sposobem na kaszel jest też syrop z cebuli, której plasterki zasypujemy cukrem, bądź zalewamy miodem i czekamy, aż puści sok. Ma ona niezliczone właściwości korzystne dla organizmu, a w schorzeniach układu oddechowego działa m.in. odkażająco, przeciwzapalnie i wykrztuśnie. Zawiera także wiele witamin.

Pomocna w leczeniu przeziębienia będzie herbata. Dodajemy do niej goździki, miód, kilka plasterków imbiru i sok z cytryny. To połączenie składników działa rozgrzewająco, hamuje rozwój wirusów i pobudza układ odpornościowy do walki z chorobą.

Przede wszystkim, aby wyleczyć przeziębienie należy odpocząć i wygrzać organizm. Najlepszym specyfikiem jest sposób znany od pokoleń. A jest nim mleko z czosnkiem i miodem. Przygotowanie jest bardzo proste. W rondelku podgrzewamy mleko, a w miedzy czasie obieramy i przeciskamy przez praskę czosnek. Następnie dodajemy łyżkę miodu i zalewamy ciepłym, ale nie gorącym mlekiem. Najlepiej stosować tą miksturę na wieczór, otulić się gorącą kołdrą i wypocić chorobę. Dzieje się tak, ponieważ przeziębienie powodują wirusy, które giną w podwyższonej temperaturze. Dzięki tej metodzie następnego dnia powinniśmy wstać zdrowi.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts