Depresja poporodowa

O depresji poporodowej mówi się często, jednak ogólny poziom wiedzy na ten temat pozostawia wiele do życzenia. Kobiety cierpiące na tę dolegliwość zazwyczaj zyskują miano „złych i wyrodnych” matek, które zaniedbują swe dziecko i nie są w stanie zaspokoić jego potrzeb. Depresja poporodowa jest też problemem wstydliwym, a wiele młodych matek obawia się do swych problemów przyznać otwarcie.

Ta forma depresji często bywa mylona z typowymi problemami młodych matek. Dotyczy to przede wszystkim gorszego samopoczucia oraz zmiennego nastroju, za co odpowiedzialne są dwa czynniki: zmiany hormonalne związane z faktem urodzenia dziecka oraz samo zmęczenie spowodowane porodem. Takie dolegliwości często pojawiają się w pierwszych dniach po porodzie, jednak w wielu przypadkach niepokojący stan szybko mija, a młoda kobieta zaczyna czerpać maksimum radości z faktu bycia matką. Dziecko staje się dla niej źródłem radości i satysfakcji, a problemy związane z hormonami szybko przemijają. Niestety, w przypadku pojawienia się depresji poporodowej sprawa wygląda zupełnie inaczej i ma poważniejsze konsekwencje. Dotyczy to i matki, i jej małego dziecka.

Wbrew pozorom depresja poporodowa nie pojawia się zaraz po akcie narodzin dziecka. Zazwyczaj pojawia się ona kilka miesięcy po samym porodzie, przy czym „strategiczne” znaczenie ma okres pomiędzy 4. a 6. miesiącem życia dziecka. Czasami choroba ta daje pewne sygnały już wcześniej, zazwyczaj jednak spada na młodą matkę i jej najbliższe otoczenie niczym grom z jasnego nieba.

Młoda matka, która cierpi na taką właśnie formę depresji, staje się bardziej nerwowa, często towarzyszy jej smutek i apatia. Najbardziej istotny jest jednak jest jej stosunek do dziecka. Niektóre panie zaczynają traktować swe dziecko z nadmierną troską, podczas gdy inne tracą nim zainteresowanie.

Przyczyny tej choroby są dość skomplikowane i różnorodne. Z licznych powodów trudno wybrać ten jeden jedyny, który ma największe znaczenie. Z pewnością zmiany hormonalne mają tu niebagatelny wpływ na zachowanie kobiety, jednak dochodzi do tego wiele innych czynników. Może być wśród nich i niedojrzałość emocjonalna oraz brak zaradności. Udowodniono także, że depresja poporodowa częściej dotyczy tych kobiet, które nie planowały ciąży i dla których dziecko jest niespodziewanym prezentem od losu.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts