Co warto wiedzieć o ziołach?

W naszych kuchniach dawno już zagościły różnego rodzaju przyprawy i zioła, które – jak wierzono – nie tylko miały wyjątkowe walory smakowe, ale również korzystnie wpływać miały na zdrowie człowieka. Czy pogląd ten zmienił się przez lata? Okazuje się, że nie. Zioła czy też rośliny zielarskie w dalszym ciągu uchodzą za ważną pozycję zarówno w kuchni, jak i medycynie. Co zatem warto wiedzieć o tychże roślinach?

Ziołami określa się wszystkie gatunki roślin, które zawierają substancje mające wpływ na organizm człowieka. Chodzi tutaj zarówno o te, które wpływają na organizm człowieka dobroczynnie, jak również te, które przydają potrawą smaku, a wreszcie i te, które mogą spowodować poważne zatrucie pokarmowe.

Zielarstwo, czyli pozyskiwanie ziół

Z ziołami wszelkiej maści nieodłącznie wiąże się zielarstwo. I choć z roku na rok zainteresowanie roślinami zielarskimi w naszym kraju wzrasta, wciąż niewiele osób jest w stanie wskazać, jak wyglądają określone zioła. Wynika to zarówno z niewielkiej ilości publikacji dostępnych na rynku, jak również braku bezpośredniego dostępu do miejsc, w których rośliny rosną. I tak, warto wiedzieć, że w naszym kraju pozyskiwane są one przede wszystkim z naturalnych stanowisk. Rzadko kiedy są one uprawiane, niemniej jednak w tym przypadku muszą to być miejsca ekologicznie czyste, czyli tereny oddalone od dzielnic przemysłowych. Tylko bowiem zioła pochodzące z takich upraw zachowają swoje wyjątkowe właściwości i mogą dobroczynnie wpływać na organizm człowieka.

Spożywanie ziół

Pozyskanie ziół i sporządzenie odpowiednich, wyważonych mieszanek nie gwarantuje, że pomogą one człowiekowi, który to właśnie w medycynie alternatywnej poszukuje pomocy. Dlaczego? Gdyż równie istotne jest spożywanie ziół w odpowiednich proporcjach. Z drugiej strony, większość roślin zielarskich można przyjmować na co najmniej kilka sposobów. Napar, susz czy też w formie przyprawy – oto, co najczęściej można spotkać. Obok tego – w niektórych przypadkach – zaleca się spożywanie specjalnie przygotowanych nalewek, jak również skondensowanych preparatów, które to powstają w laboratoriach. Ich choć zioła rzeczywiście mogą pomóc, nie należy zapominać, że ich przyjmowanie w każdym przypadku również należy skonsultować z lekarzem.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts