Wybór obudowy komputera

Wiele osób przy zakupie obudowy swojego komputera, największy nacisk kładzie na wygląd. Neonki, świecące wiatraczki i wygląd panelu tak naprawdę nie są najważniejszymi czynnikami w obudowie.

Wymiary
Nie do końca oczywistym jest, że obudowy są różnych wymiarów (nie wspominając już o różnych klasach jak mini tower, czy big tower). Wybierając obudowę dla swoich podzespołów sprawdź, czy podzespoły nie będą miały w środku zbyt mało miejsca i sprawdź, czy wpasuję się ona w wytypowane miejsce. Bardzo ważne jest to, aby obudowa nie miała problemów z cyrkulacją powietrza i odprowadzaniem gorącego. Należy pozostawić minimum 15cm za obudową i przynajmniej 10cm przy każdej ścianie bocznej.

Cyrkulacja
Wybierając obudowę, należy zwrócić uwagę na ilość wentylatorów w niej zamontowanych. W obecnych czasach, każda markowa obudowa posiada co najmniej jeden wentylator (odprowadzający gorące powietrze, jest umiejscowiony na tylnej ścianie obudowy).

Należy pamiętać, żeby wybrać obudowę z jak najlepszego materiału. Obecnie najlepszym materiałem jest aluminium, które bardzo dobrze przewodzi ciepło. Przy niezbyt gorących podzespołach możemy się pokusić o obudowę ze stali. Natomiast obudowy plastikowe to tzw. piekarniki, które bardzo kiepsko odprowadzają ciepło.

Luźno latające kable w obudowie mogą też być przyczyną przegrzewania się podzespołów, ponieważ utrudniają cyrkulacje powietrza w obudowie. Można je spiąć specjalnymi spinkami do kabli, które mógł ci dostarczyć producent z obudową (lub kupić, nie są one drogie, ceny za sztukę zaczynają się od 15 groszy).

Wygląd
Czynnik, który dla wielu osób jest kluczowym. Ale tak naprawdę wygląd obudowy ma najmniejsze znaczenie przy pracy na komputerze.

Wielu producentów oferuje różne neony, świecące wiatraczki, lampki, wyświetlacze LCD, których nie można wyłączyć bez grzebania przy kablach. Może i takie dodatki ładnie wyglądają, ale co, jeżeli potrzebujemy obejrzeć w nocy film lub, co gorsza, spać przy włączonym komputerze w jednym pomieszczeniu?

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts