Kupujemy Smart TV

Telewizory typu Smart, zwane inaczej inteligentnymi, są obecnie bardzo popularne. Szereg dodatkowych funkcji, które oferują sprawia, że można za ich pomocą zrobić dużo więcej, niż oglądać tradycyjną telewizję kablową. W zależności od modelu i producenta, telewizory Smart różnią się między sobą i posiadają trochę inny zestaw funkcji. Przyjrzyjmy się, co te urządzenia mogą zaoferować Tobie i który model będzie dla Ciebie najlepszy.

Ogólna charakterystyka Smart TV

Telewizory typu Smart oprócz możliwości odbierania sygnałów z anteny satelitarnej lub podłączenia sieci kablowej, mogą również zostać podłączone do internetu. Dzięki temu możesz zainstalować w telewizorze aplikacje umożliwiające korzystanie z mediów społecznościowych, sprawdzenie poczty oraz innych wiadomości, ale przede wszystkim Smart TV pozwala oglądać filmy i seriale na platformach streamingowych, jak Netflix lub ipla. Ta ostatnia opcja jest najczęściej jedynym powodem, dla którego rozważamy kupno inteligentnego telewizora.

Jednak taki ekran może być również wykorzystany jako wyświetlacz dzięki licznym portom, do których można podłączyć różne urządzenia, jak tablet lub laptop. Również oglądanie stron internetowych na dużym ekranie wielu osobom powinno przypaść do gustu. Na pierwszy rzut oka surfowanie po internecie bądź przeglądanie mediów społecznościowych z telewizora może wydawać się niewygodne, jednak można zakupić specjalny pilot do telewizora Smart posiadający małą klawiaturę, jak również bezprzewodową myszkę i klawiaturę, które znacznie usprawniają przeglądanie internetu na telewizorze. Musisz się jednak liczyć z tym, że będziesz potrzebować szybkiego, nie zrywającego się łącza, aby móc w pełni cieszyć się z funkcji telewizora Smart.

 

Ile kosztuje Smart TV?

Warto jest odwiedzić duży sklep RTV online, aby móc szybko porównać ceny różnych urządzeń. Ceny telewizorów Smart różnią się w zależności od modelu oraz producenta. Również rozdzielczość i wymiary będą miały wpływ na cenę – największe ekrany mogą kosztować nawet ponad 15 tysięcy złotych. Jednak standardowe modele oscylują w okolicy 7-9 tysięcy złotych.

Jeśli Twój tradycyjny telewizor Ci odpowiada, ale chcesz mieć dostęp do funkcji Smart TV, na rynku można znaleźć specjalne dostawki (tak zwane dongle), które mogą rozszerzyć możliwości telewizora o funkcje Smart. Kosztują one około 200 złotych i najczęściej korzystają z oprogramowania Android.

Na rynku są również dostępne odtwarzacze Blue-Ray z funkcją Smart TV – ich ceny wahają się od 250 do 400 złotych.


Najpopularniejsze telewizory Smart

W zależności od oprogramowania poszczególne telewizory Smart będą miały inne funkcje oraz ograniczenia. Telewizory Samsung korzystają z szybkiego oprogramowania Tizen, które umożliwia bezprzewodową synchronizację z urządzeniami mobilnymi oraz indywidualne przygotowanie rekomendowanych aplikacji. LG Smart TV wykorzystują WebOS, który jest szczególnie popularny, ponieważ oferuje największą różnorodność aplikacji, “przypięcie” do menu ulubionych kanałów oraz możliwość szybkiego dostosowania parametrów obrazu i dźwięku.

Dużo firm, jak Sony czy Philips, korzysta z popularnego Android TV, który umożliwia podłączenie do konta Google i instalację aplikacji ze sklepu Google Play. Każdy model ma swoich zwolenników, więc najlepiej jest porównać kilka interesujących nas telewizorów i wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym potrzebom.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts