Fotografia ślubna – jaki sprzęt dla fotografa?

Obserwując pracującego na ślubie czy weselu fotografa można dojść do wniosku, że zarabia on mnóstwo pieniędzy jedynie za “pstrykanie fotek”. Cóż to bowiem za problem skierować aparat w odpowiednią stronę i we właściwym momencie nacisnąć spust migawki? Przecież w dzisiejszych czasach każdy może być fotografem, a ewentualne niedoróbki na zdjęciach łatwo zatuszować w Photoshopie, prawda? No właśnie – nie do końca prawda.

Oczywiście, że z zewnątrz wygląda to o wiele łatwiej, zwłaszcza gdy widzi się już końcowe efekty pracy fotografa ślubnego. Jednak tak naprawdę praca ta jest o wiele trudniejsza i wiąże się nie tylko z koniecznością posiadania odpowiednich umiejętności, ale przede wszystkim profesjonalnego sprzętu. I to właśnie ten sprzęt rodzi najwięcej problemów, bo nie należy on do tanich wydatków, jakie musi niestety ponieść każdy fotograf ślubny. W zależności od tego, jaką firmę produkującą sprzęt fotograficzny wolimy oraz jakiej on ma być jakości (całkowicie profesjonalny czy dla fotografa-amatora) koszty mogą się wahać od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Sam zakup aparatu to wydatek rzędu od półtora do pięciu tysięcy złotych, a do tego trzeba doliczyć także lampę błyskową mocowaną na statywie aparatu (sankach), przynajmniej trzy jasne i stałoogniskowe obiektywy i stabilizatory obrazu (jeśli nie są wbudowane w aparat). Ten ostatni powinien zaś z kolei posiadać szereg takich funkcji jak:
-mechanizm nastawiania ostrości
-światłomierz
-matryca pracująca w różnym natężeniu (ISO)

To jednak nie wszystko: każdy fotograficzny sprzęt powinien być przed ceremonią ślubną dokładnie przetestowany w pomieszczeniach, w których będą wykonywane zdjęcia. To bardzo ważne ze względu na panujące w nich warunki – głównie oświetleniowe – ponieważ pozwala to na dopasowanie np. obiektywów czy lamp błyskowych zanim zacznie się sama ceremonia. Raczej nie poleca się wykonywania zdjęć na aparatach kompaktowych, które bardzo źle radzą sobie w takich warunkach jak ciemne wnętrze kościoła czy ze zbliżeniami na twarze młodej pary lub gości.

Kupowana lustrzanka cyfrowa nie musi być jednak z kolei od razu maksymalnie drogim sprzętem: średniej jakości aparat też da sobie radę, jeśli tylko jego braki techniczne zostaną odpowiednio zamaskowane dodatkowym sprzętem oraz umiejętnościami fotografa.

Warto tu wspomnieć też o jeszcze jednej, ważnej rzeczy: kartach pamięci wykorzystywanych w aparatach. Ze względu na ich pojemność oraz bezpieczeństwo zdjęć, lepiej jest stosować zamiennie przynajmniej dwie, co w razie nieszczęśliwej awarii pozwoli uratować przynajmniej część fotografii. Ważne jest również odpowiednie dbanie o sprzęt, a więc przenoszenie go w bezpiecznych i miękkich futerałach, chroniących przed deszczem czy piachem.

Do tego oczywiście takie dodatki jak statyw na ramiona (opcjonalnie) czy pasek do aparatu. Warto również pomyśleć o zapasowej baterii – nawet wożąc ze sobą ładowarkę nie zawsze będzie wystarczająco dużo czasu, aby naładować baterię.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts