Vodice – czy tam zatrzymuje się czas?

Magia tkwi w szczegółach.. w długich, wąskich uliczkach, w małych bezludnych wysepkach, w niezwykłych miejscach po za miastem… Poznaj Vodice miasto w słonecznej i wakacyjnej Chorwacji.

Fotografia pamiątką

Przeglądając foldery z pulpitu natrafiłam na dawno nieotwierany „Wakacje 2010”. Pierwsza myśl: „Otwieram ! Może uda mi się znaleźć coś intrygującego. Trochę powspominam.” Fantastyczne zdjęcia, które tam znalazłam przypominają mi o niezapomnianych chwilach spędzonych w cudownym kraju – Chorwacji. Jako pierwsze rzucają się w oczy momenty uchwycone z podróży: szeroka autostrada; wysokie, tajemnicze góry; ogromne mosty; długie tunele; szafirowe, górskie jeziora… Potem nasuwają się widoki z balkonu na część miasta, zatokę i port w Vodicach o różnych porach dnia i nocy. Jeszcze później masa zdjęć z okolicznych miast i wsi, z plaży, z rejsu statkiem. Kolejne zdjęcia budzą we mnie różne emocje to radość, to tęsknota, to żal, to znów podziw i zaskoczenie.

 

Magia unosi się w powietrzu.

Vodice to małe – lecz majestatyczne i niezwykłe – miasteczko w południowo-zachodniej Chorwacji, położone niedaleko Sibenika. Ma około 6 000 mieszkańców. Co roku licznie przyjeżdżają tu turyści z całej Europy. W sezonie (od maja do września) w ciągu zaledwie jednego tygodnia przybywa średnio aż 25 tysięcy ludzi po to, by wypoczywać w tym mieście. Pogoda dopisuje przez cały sezon – jest upalnie i słonecznie. Rzadko kiedy trafiają się tu pochmurne, deszczowe dni.
Już pierwszego dnia wieczorem udaję się do centrum miasta. Co pierwsze mnie zaskakuje ? Co rzuca się w oczy ? Zniewalające widoki, architektura, ludzie. W powietrzu unosi się cudowny zapach miejscowych potraw. Wąskie uliczki miasta stają się zatłoczone. Ludzie siedzą przy ręcznie robionych, wiklinowych stolikach, rozmawiają ze sobą i próbują tutejszej kuchni. Temperatura spada – już nie jest tak upalnie jak w ciągu dnia.

Unikalną, wyjątkową atmosferę zapewnia świetna muzyka grana na ulicach przez chorwackich artystów. W Vodicach życie tętni aż do późnej nocy.

 

Nudna codzienność?

Każdy dzień tutaj wydaje się być taki sam jak poprzedni. Nie znaczy to, że jest nudny czy też mało interesujący. Wręcz przeciwnie: jest magiczny i tajemniczy. Dlaczego ? Wyobraź, że budzisz się rankiem, wychodzisz na dwór i widzisz te same ulice, tych samych uśmiechniętych ludzi, to samo piękne miasto, co wczoraj. Ponownie czujesz tę samą orzeźwiającą bryzę znad Morza Adriatyckiego, te cudowne zapachy świeżo przygotowanych potraw, słyszysz muzykę gdzieś w oddali, a na ciebie leje się z nieba ten sam żar, co poprzedniego dnia. Czy ta doba upłynie tak samo jak wczorajsza ? Czy to rutyna ? NIE ! Dlatego, że dostajesz nowy dzień to wykorzystania, co oznacza również nowe możliwości, pomysły. Od ciebie i tylko od ciebie zależy jak spędzisz najbliższe 24 godziny. Może przesiedzisz ten czas na plaży opalając się ? A może zaszalejesz na skuterze wodnym ? Czy też wybierzesz się na wycieczkę do innego miasta lub na rejs statkiem ? Tutaj nie masz potrzeby patrzenia na zegarek – nikt nie planuje za ciebie dnia i nikt tego czasu ci nie zabiera.  To jest fantastyczne uczucie, kiedy możesz beztrosko bawić się i doświadczać nowego nie dbając o czas. Pozwól spontaniczności ogarnąć Twój umysł, ciało.
Ale czy faktycznie w Vodicach zatrzymał się czas ?  Tak. A przynajmniej takie jest pierwsze wrażenie. Przede wszystkim specyficzna architektura, dzika roślinność i utrzymywane od lat tradycje sprawiają, że czujemy się jak w innym świecie. W świecie bez wieżowców, bez luksusowych samochodów czy też innych drogich gadżetów. Choć powstaje złudzenie, że to miasto dawno przestało się rozwijać – zatrzymało się w średniowieczu – to tak naprawdę w mieście jest dużo nowoczesnych miejsc, np. ekskluzywne restauracje, boiska, korty tenisowe, kino, supermarkety i wiele innych. Jednak tuż za granicami tętniącego życiem miasta, znajdują się bardzo ubogie wsie. Życie tam jest bardzo ciężkie, a ludzie nie mają żadnych udogodnień.
Chorwacja jest takim krajem, do którego chce się wracać. Tęskni się również za beztroskim czasem spędzonym w tym miejscu, urokiem miasta i zawsze pogodnymi ludźmi…

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts