Rynek mieszkaniowy w Warszawie – co warto wiedzieć?

Rynek nieruchomości w Polsce ma się doskonale i może wydawać się, że kryzys branży nie dotyczy. Duże aglomeracje miejskie cieszą się rosnącym zainteresowaniem, a nowe M stale drożeją. Dotyczy to szczególnie takich miast jak Warszawa, gdzie lokale znikają z rynku niemal natychmiast.

Średnia cena mieszkań w Warszawie

Zakup mieszkania w stolicy to spory wydatek. Mimo rosnących cen mieszkania i tak cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Przyjmuje się, że średnia cena za metr kwadratowy to 10-11 tys. Przy czym rynek pierwotny znacznie odbiega od rynku wtórnego. Jednak największy wpływ na cenę ma lokalizacja. Tutaj rozbieżność jest dość znaczna, gdyż to przedział pomiędzy 5 a 25 tys. za metr kwadratowy.
Zdecydowanie najdroższe są mieszkania w Śródmieściu oraz na Żoliborzu. Wśród droższych dzielnic znajdują się również Mokotów, Ursus, Praga-Północ, Bielany oraz Wola.
Jeśli zależy nam na tanim mieszkaniu to zdecydowanie będzie o takie ciężko w Warszawie. Najtańsze dzielnice to Białołęka i Wawer, jednak i tutaj ceny zaczynają się od 5-6 tys. za metr kwadratowy.

Co decyduje o wygórowanej cenie mieszkania?

Przyjęło się, że rynek pierwotny jest zdecydowanie droższy od wtórnego. Warszawa jest przykładem, iż czasem bywa odwrotnie. Prestiżowa lokalizacja, jak Śródmieście, Wola, Mokotów to wiele zalet, ale też dużo wyższe ceny na rynku wtórnym. Należy jednak mieć na uwadze, że kupując mieszkanie z rynku wtórnego zazwyczaj wymaga ono kosztownego remontu. Do tego dochodzą problemy z uregulowaniem prawnym gruntów, brak parkingów oraz podatek PCC. W związku z tym ceny mieszkań w ścisłym centrum stolicy mogą przyprawić o zawrót głowy.

Rynek pierwotny poza centrum

Jeśli zależy nam na mieszkaniu w Warszawie, mamy do wyboru dwie możliwości. Lokal na dużym osiedlu na obrzeżach miasta, lub pojedyncze bloki w centrum. Należy jednak mieć na uwadze, że mimo wysokiej ceny takie mieszkania w prestiżowej okolicy znikają błyskawicznie. To najczęściej lokale kupowane przez inwestorów pod wynajem lub do odsprzedaży po jeszcze wyższej cenie. Centrum Warszawy przyciąga wielu ludzi. To więcej ofert pracy, dostęp do rozrywki i świetnie rozbudowana komunikacja. Niestety takie rozwiązanie to również pewne niedogodności: korki, smog, hałas i ciasna zabudowa. Dlatego większość ludzi wybiera obecnie mieszkania na obrzeżach, gdzie jest większa swoboda, tereny zielone, miejsca rekreacyjne i oczywiście inne ceny za mieszkania. Wybór dogodnej dzielnicy to oczywiście kwestia gustu kupującego i zapotrzebowania.

Zobacz także: Jak kupić mieszkanie w Warszawie

Jak widać ceny mieszkań w Warszawie bardzo się różnią. Zarówno rynek pierwotny, jak i wtórny ma zwoje zalety i wady. Warto dokładnie przemyśleć decyzję o zakupie własnego M i wziąć pod uwagę wszystkie istotne sprawy. Należy mieć na uwadze również zmieniające się trendy na rynku. Zakup mieszkania w stolicy to spore wyzwanie, które wymaga nie tylko odpowiedniej dawki cierpliwości, ale również znajomości rynku.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts