Prąd przemienny – charakterystyka

Prąd przemienny charakteryzuje się wartościami, które są zmienne w czasie. Oznacza to, iż do opisywania konkretnych zjawisk fizycznych z dziedziny elektryczności w danej chwili wykorzystuje się tak zwane wartości chwilowe. Zatem czym jeszcze charakteryzuje się wspomniany rodzaj prądu?

Prąd przemienny – czym dokładnie jest?

Prąd zmienny (z języka angielskiego alternating current, AC) to prąd charakteryzujący się niewielkim natężeniem, którego wartości chwilowe znacznie zmieniają się w funkcji czasu. Tym samym wspomniana zmienność może polegać tylko i wyłącznie na zmianie znaku, co odpowiada przede wszystkim zmianie zwrotu prądu. Natężenie prądu przemiennego przyjmuje zarówno wartości dodatnie, jak również ujemne, ponieważ płynie on raz w jedną i kolejno w drugą stronę. Jednostką mocy czynnej prądu jest Wat [W].

Zastosowanie prądu przemiennego

Cecha sinusoidalności prądów przemiennych jest wykorzystywana w jednej z najważniejszych maszyn elektrycznych, czyli w transformatorach. Napięcie przemienne zasilające urządzenie powoduje występowanie przemiennego prądu, płynącego w uzwojeniu pierwotnym. Generuje to zmienny strumień magnetyczny, płynący w rdzeniu transformatora.

Zasilanie odbiorników charakteryzujących się rezystancyjnym prądem przemiennym, nieznacznie różni się od zasilania prądem stałym. Niezależnie od typu prądu zasilającego, na każdym odbiorniku rezystancyjnym wydziela się jednakowa ilość energii. Zjawisko wykorzystywane jest powszechnie w elementach grzejnych. Zaliczane są do nich elektryczne czajniki, a także grzałki, kuchenki, czy też piecyki oraz lutownice grzałkowe.

Do wszelkich działań nadzorujących, jak również eksploatacyjnych, które mają związek z prądem elektrycznym, wymagane są odpowiednie uprawnienia. Przykładowo decydując się na takie instalacje elektryczne Wrocław warto upewnić się, iż zatrudnieni przez nas pracownicy nimi dysponują.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts