Nastolenie ciąże

Nastoletnia ciąża – to temat trudny i niestety wciąż aktualny, z którym społeczeństwo sobie nie radzi. To wynik naszej edukacji seksualnej, a właściwie jej braku, bo poziom wiedzy u nastolatków jest pomimo daleko posuniętego rozwoju ekonomicznego, niezadowalający, co znajduje odzwierciedlenie w niechlubnej statystyce.
Każdego roku zwiększa się liczba nastolatek, które rodzą dzieci (dane GUS). W porównaniu z rokiem 2005, różnica sięga prawie 10%. Z roku na rok przybywa nastoletnich matek, a zrozumienie społeczne dla problemu pozostaje na poziomie sprzed kilkunastu lat. Globalnie, każdego roku około 15 milionów nastoletnich dziewcząt między 15 a 19 rokiem życia rodzi dzieci, co stanowi ponad 10% urodzeń na całym świecie.

Przykra rzeczywistość jest taka, że dorośli nie potrafią sprostać rzeczywistości, a temat seksu w wielu polskich domach jest wciąż tematem tabu. Prowadzi to do tego, że młodzi ludzie czerpią informacje od rówieśników, którzy nie są właściwym ku temu źródłem informacji. Powszechny ekshibicjonizm, kult ciała i bardzo lekkie traktowanie cielesności prowadzą do tego, że dowiadujemy się o zabawach typu „słoneczko”(gimnazjum w Ostródzie), polegającej na tym, że dziewczęta kładą się na plecach, głowami do środka, a ich koledzy po kolei odbywają z nimi stosunek, wygrywa ten, kto zakończy ostatni. Szokuje? Więc chyba czas przełamać barierę milczenia oraz zweryfikować skuteczność metod uświadamiających seksualnie młodych ludzi w Polsce. Dorośli muszą wziąć odpowiedzialność za to, że ich dzieci rodzą dzieci.

Zajście w niepożądaną ciążę to dla młodej dziewczyny tragedia, jej życie wywraca się do góry nogami, z dnia na dzień obrót o 360 stopni. Powiadomienie o zaistniałym fakcie rodziców, reakcja młodego ojca i stawienie czoła nowej rzeczywistości w szkole to główne problemy, z jakimi spotyka się nastoletnia matka. Oddać dziecko do adopcji czy z pomocą dziadków, jeśli zrządzeniem losu jest taka możliwość, zdecydować się na wychowanie – oto dylematy, z jakimi może się spotkać współczesna nastolatka. Wczesne macierzyństwo zazwyczaj odbiera szansę na ukończenie szkoły średniej, nie mówiąc już o studiach. Nie wszystkie dziewczęta mogą liczyć w takiej sytuacji na wsparcie rodziny, niektóre porzucone przez bliskich, pozostają dosłownie z niczym, trafiają do ośrodków pomocy społecznej, domów samotnej matki, to nieodwołalny koniec ich okresu dzieciństwa.

Ciąża powinna zaczekać, na założenie rodziny i urodzenie malucha nastolatki mają jeszcze dużo czasu, okres szkolny powinien być czasem nauki, pozytywnych doświadczeń i zabaw, pierwszych miłości bez  niepożądanych ciąż i dramatów z nich wynikających. Dlatego tak ważny jest dialog z nastolatkiem, uświadomienie wszystkich konsekwencji wynikających z podjęcia współżycia, a jeśli już do niego dojdzie, odpowiedniego zabezpieczenia. Nie można chować głowy w piasek, a fałszywy wstyd nie nie może skutkować dramatem własnego dziecka.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts