Komornik i windykator – czym się zajmują?

Windykator i komornik niewątpliwie wykonują dosyć podobną pracę. Jednakże, różnic pomiędzy tymi dwoma zawodami jest zdecydowanie więcej, niż mogłoby się wydawać. Warto o tym mówić, gdyż mało kto zdaje sobie z tego sprawę.

Czym zajmuje się komornik?

Jeśli chodzi o komornika, to zostaje on zatrudniony, kiedy dłużnik od dłuższego czasu zalega ze spłatą pożyczki, czy też jakiegoś kredytu. Zadaniem, dla kancelarii komorniczej jest odzyskanie pieniędzy dla pożyczkodawcy.

Komornik działa zawsze w podobny sposób. Jeśli dłużnik nie oddaje pieniędzy, to komornik zajmuje jego majątek. Oczywiście, nie od razu zajmuje wszystkie dobra posiadane przez dłużnika. Zwykle odbywa się to stopniowo.

Przeważnie, po zajęciu części majątku dłużnik ma szansę na spłatę pozostałej części długu. Jednakże, jeśli tego nie zrobi, komornik zajmuje jego pozostały majątek.

Ponadto, warto mieć na uwadze, że komornik ma również prawo do tego, aby pobierać pieniądze z wypłaty dłużnika. Jest to niewątpliwie niezwykle uciążliwe dla dłużnika. Po pierwsze, zajęcie wypłaty może spowodować, że zabraknie dłużnikowi pieniądze na codzienne wydatki. Ponadto, o zajęciu wypłaty przez komornika zawsze dowiaduje się szef dłużnika, co sprawia, że opinia szefa o pracowniku może się pogorszyć.

A co z windykacją?

Jeśli zaś chodzi o firmy windykacyjne, ich zadaniem niby również jest to, aby odzyskać dług. Jednakże, próbują one również jak to tylko możliwe pomóc dłużnikowi.

Firmy tego typu działają w ten sposób, że próbują przekonać dłużnika, aby dołożył wszelkich starań, ażeby spłacić przynajmniej część zadłużenia. Zwykle, możliwe jest uzgodnienie z tego typu firmą jakieś dogodnej formy spłaty.

Warto zauważyć, że firmy windykacyjne nie zajmują majątku dłużnika.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts