Jak uczyć dziecko odpowiedzialności?

Wychowanie dziecka uznawane jest za jedno z najtrudniejszych zadań w życiu. Każdy rodzic chciałby, by jego dziecko wyrosło na mądrego, dobrego i zaradnego człowieka. W tym celu powinno się uczyć dziecko poczucia odpowiedzialności za siebie, inne osoby oraz rzeczy materialne.

Zacznij jak najwcześniej

Wielu rodziców popełnia błąd w nauce odpowiedzialności pobłażając dzieciom we wczesnych etapach rozwoju. Następnie pojawia się zdziwienie, kiedy dziesięcioletnie dziecko nie jest odpowiedzialne, kiedy zaczęliśmy uczyć je tej odpowiedzialności zaledwie dwa lata wcześniej. Dziecko od najmłodszych lat powinno być świadome, że odpowiada za swoje czyny w stosunku do rzeczy materialnych oraz innych osób. Powinniśmy uświadamiać już trzylatka, że robi źle gryząc starszego brata. Ważne jest też wyciąganie konsekwencji w związku z takimi zachowaniami.

Obowiązek uczy odpowiedzialności

Obowiązkowe dziecko to odpowiedzialne dziecko. Powinniśmy zatem wpajać jeszcze młodym dzieciakom, że mają obowiązki. Warto zacząć od prostych czynności jak sprzątanie zabawek i klocków do pudełka po zabawie, odkładanie zabawek na miejsce czy brudnych ubranek do kosza na bieliznę. Wraz z wiekiem można tworzyć dzieciom kolejne obowiązki, odpowiednio do ich umiejętności i koordynacji ruchowej, np. ścielenie łóżka, sprzątanie własnego pokoju, wyprowadzanie psa na spacer. Wykonywanie tych obowiązków powinniśmy rozpocząć wraz z dziećmi, nauczyć je tego i przede wszystkim ściśle przestrzegać konieczności ich wykonania.

Rozmowa to podstawa

Najważniejszym krokiem w budowaniu odpowiedzialności jest jednak rozmowa. Dziecko musi rozumieć dlaczego wymagamy od niego konkretnych zachowań i działań. Musi wiedzieć, że m.in. sprzątanie pokoju to nie nasz wymysł i kaprys, ale konieczność, która przyniesie przykre konsekwencje jeśli nie zostanie wykonana. Na tym polega odpowiedzialność – jeśli nie zrobisz czegoś, co powinieneś, dotkną Cię przykre skutki tego zaniedbania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts