Donuty – w czym tkwi ich sekret?

Wprawdzie tradycyjne pączki mają istotnie wiele wspólnego ze słodkim krążkiem pochodzenia amerykańskiego, jednakże donut jest absolutnie wyjątkowym rodzajem ciastka smażonego w głębokim oleju. Jego historia sięga XIX wieku, i choć dokładna data powstania, ani prawdziwy twórca tych cukierniczych wyrobów nie jest do końca znany, zakładamy że donut jest rodowitym Amerykaninem.

Idealny donut- po czym go poznać?

Idealny donut powinien mieć złocistą skórkę oraz idealnie wysmażone, mięciutkie i puszyste wnętrze. Nie może też być zbyt tłusty, ani zbity. Sekret tkwi w idealnych proporcjach i jakości składników, które nadają pożądaną teksturę, ale i zapobiegają nadmiernemu wsiąkaniu tłuszczu.

Prawdziwy donut musi mieć dziurkę w środku, to nie ulega wątpliwości. Wedle jednej z hipotez powstała ona z przyczyn praktycznych, aby ciastko równomiernie się piekło. Ale sprawa pochodzenia jest tu drugorzędna, bo donut broni się sam swoim nieziemskim smakiem i charakterystycznym wyglądem, które to przyniosły mu niemałą sławę.

Słodkości w popkulturze

Trudno się nie zgodzić z tym, że donut w popkulturze rozgościł się na dobre. Wynika to zapewne z jego całkiem już długiej historii i niewątpliwych walorów smakowych. W amerykańskich filmach i serialach sensacyjnych scena konsumowania pączków, czy właśnie donatów przez policjantów to już klasyk. W jednej dłoni ociekający lukrem lub czekoladą mięciutki krążek, w drugiej kawa w papierowym kubeczku. Oglądając taki kadr buzia sama się uśmiecha, a ślinianki pracują na najwyższych obrotach.

Ale donuty to oczywiście domena nie samych tylko amerykańskich policjantów. Wielu innych znanych skądinąd popularnych bohaterów kina i telewizji ceniło sobie smak niebiańskich pączków z dziurką, zatopionych w błyszczącej pomadzie. Fanem donutów był przecież nie kto inny, jak sam Homer Simpson. Trudno o lepszą rekomendację.

Gdzie szukać idealnych donutów?

Chciałoby się powiedzieć, że najlepszym sposobem na rozkoszowanie się prawdziwymi amerykańskimi pączkami z dziurką, jest zaoceaniczna podróż samolotem do samej ojczyzny tych słodkich przekąsek. Można też śmiało podjąć się kulinarnego wyzwania i przyrządzić donuty samodzielnie. Ale nie będzie to proste, bo zrobienie idealnego donuta to prawdziwa sztuka przez duże „S”.

Na szczęście powstaje coraz więcej miejsc, w których bez problemu dostaniemy oryginalne donuty. Przyrządzają je prawdziwi pasjonaci i amatorzy amerykańskich przekąsek. Jednym z takich miejsc jest kawiarnia Bite a Donut, gdzie serwuje się najlepsze pączki we Wrocławiu. I nie jest to opinia na wyrost, o czym można się przekonać przy okazji bytności w naszym, akademickim, uroczym mieście.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts