Buty dla dziecka – czym się kierować przy ich zakupie

Nie możemy doczekać się czasu, kiedy nasze dziecko zacznie chodzić. Jest to moment przełomowy dla samego dziecka, ale i dla rodziców, którzy drżą przy każdym upadku pociechy. Mówi się, że pierwsze buty dziecko powinno założyć dopiero właśnie wtedy, kiedy zaczyna chodzić. Czy tak rzeczywiście jest i czym się kierować przy wyborze pierwszych i kolejnych butów dla dziecka?

Kiedy pierwsze buty dla dziecka?

Dziecko, które nie potrafi chodzić nie powinno nosić butów. Buty służą do chodzenia, czyli w samym swoim założeniu, dziecko w pierwszych miesiącach życia ich nie potrzebuje. Buty zazwyczaj ciasno otulają stopy, co nie jest wskazane dla małych stópek niemowlaków. Od samego początku musimy zapewniać niemowlęciu swobodę stóp, tak by kończyny te mogły swobodnie się rozwijać. Dziecko intensywnie rozwija się w łonie matki, a także później poza nim. Mała stopa niemowlaka nie jest przystosowana do tego, by ściskać ją w bucie, może to zaburzać prawidłowy rozwój kończyn. Dla malucha, który nie chodzi, kupujemy kapciuchy. Miękkie, obszerne buciki będą najlepszym rozwiązaniem dla malucha, który jeszcze nie umie chodzić. Pokusa zakupu malutkich i uroczych adidasków, pantofelków jest niezwykle duża, jednakże nie warto jej ulegać. Wady stóp, wyrządzone przez takie obuwie w fazie jej rozwoju, mogą mieć swoje efekty i rezultaty nawet w dorosłym życiu tego dziecka.

Buty dla dziecka

Jakie buty dla dziecka będą odpowiednie, jeśli dziecko, które już chodzi, jest gotowe na to, by założyć obuwie? Przy wyborze butów dla dziecka powinniśmy pamiętać o kilku ważnych kwestiach.
1. Kupujemy buty, które przede wszystkim są wygodne, nie krępują, nie ściskają małej stópki, która cały czas jest w fazie intensywnego rozwoju. Idealne obuwie dla dziecka powinno dawać mu swobodę ruchu, skóra kończyn powinna oddychać, a najlepsze materiały z których but został wykonany to te naturalne.
2. Kupujemy buty dobrze dopasowane, tzn. nie za małe, nie za duże. Najlepiej zabrać dziecko do sklepu, by mogło przymierzyć bucik, przespacerować w nim chociaż kawałek w sklepie. Możemy wtedy ocenić, czy dany rozmiar, fason odpowiada dziecku.
3. Przy zakupie szczególną uwagę warto zwrócić również na: wnętrze buta, jaka jest wkładka, czy jest miękka; elastyczność podeszwy, która najlepiej by była lekka, antypoślizgowa, dość łatwo zginająca się; rodzaj zapięcia, które będzie zależne od naszych preferencji oraz wieku dziecka; zapiętek, który powinien być wysoki i sztywny, by mógł łatwo utrzymać piętę w prawidłowym położeniu.
4. Dobór obuwia zgodny z wiekiem i preferencjami dziecka. Rocznemu dziecku sami wybierzemy buty, 3-4 latek może mieć już problem, by zaakceptować nasze wybory. Warto dawać możliwość decydowania starszym dzieciom, oczywiście w takich granicach, w których sami wcześniej określimy, czy dany but jest bezpieczny i odpowiedni dla stopy naszej pociechy.

Na rodzicach, opiekunach dzieci spoczywa wielki obowiązek. Muszą dbać i chronić swoje dzieci. Przede wszystkim powinni, tak kreować rzeczywistość, by umożliwiać im, jak najlepszy rozwój, a dobór odpowiedniego obuwia jest jednym z takich czynników.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts