Jak bezpiecznie korzystać z sieci?

Internet niesie ze sobą wiele możliwości. Dzięki dostępowi do sieci każdy ma możliwość znalezienia informacji na dowolny temat, oglądania filmów czy seriali, a także komunikowania się z ludźmi z całego świata. Internet to jednak także źródło wielu zagrożeń. Pojawia się więc pytanie – jak dbać o bezpieczeństwo w sieci?

 

Zalecenia ogólne

Początkowo zagrożenia internetowe ograniczały się do niewielkiej grupy wirusów. Obecnie jednak jest ich znacznie więcej. Podstawą powinno być oczywiście posiadanie oprogramowania gwarantującego bezpieczeństwo w sieci. Musi być ono zawsze uruchomione i aktualne, szczególnie w przypadku korzystania z niechronionej sieci bezprzewodowej w miejscach publicznych. Ważne jest także, by stosować najnowsze technologie, które sprawdzają wiarygodność i bezpieczeństwo serwisów internetowych jeszcze przed ich otwarciem w przeglądarce. Warto też używać najnowszych wersji przeglądarki internetowej, które zazwyczaj posiadają aktualne poprawki zabezpieczeń.

 

Blokowanie reklam

Dobrze też zainstalować w przeglądarce specjalną wtyczkę, mającą na celu blokowanie niepożądanych reklam. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć ryzyko pobrania wirusów czy ściągnięcia niechcianego oprogramowania.

 

Poczta elektroniczna a bezpieczeństwo w sieci

Każdy posiadacz adresu mailowego powinien używać oprogramowania zabezpieczającego przed spamem. Należy także wystrzegać się nieoczekiwanych i podejrzanych wiadomości. Jeśli jakiś mail wzbudzi wątpliwości, nie można otwierać załączników ani klikać w znajdujące się w wiadomości łącza. Nawet jeśli ufa się nadawcy, przed otwarciem linków lepiej przeskanować je odpowiednim programem. Należy także uważać na wiadomości zawierające prośby o podanie szczegółów konta.

 

Pobieranie programów z internetu

Aby zachować bezpieczeństwo w sieci należy także uważać na pobierane oprogramowanie. Lepiej korzystać ze stron cieszących się dobrą reputacją, dzięki czemu zyska się pewność, że wraz z pobranym oprogramowaniem, nie ściągnie się wirusów. Warto wystrzegać się także stron internetowych, które do prawidłowego funkcjonowania wymagają dodatkowej instalacji oprogramowania.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts