Szczeniak w domu – jak się przygotować

Wzięcie pod opiekę szczeniaka to ogromna odpowiedzialność. Jeśli więc zdecydowaliśmy się na ten ważny krok, warto odpowiednio przygotować się na przybycie tego czworonożnego członka rodziny. Dzić podpowiemy, jak przygotować wyprawkę dla szczeniaka, aby zapewnić mu podstawowe potrzeby oraz sprawić, że poczuje się on bezpiecznie i komfortowo w nowym miejscu.

Smycz i obroża lub szeleczki

W pierwszej kolejności musimy wyposażyć się w akcesoria, dzięki którym będziemy mogli bezpiecznie wyprowadzać naszego pieska na spacer. O ile wybór samej smyczy nie powinien być problematyczny, o tyle z obrożą czy szeleczkami możemy mieć już większy kłopot. Trzeba bowiem odpowiednio dopasować obwód szyi lub, w przypadku szelek, tułowia, aby akcesoria nie były ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne. Warto również wziąć pod uwagę fakt, że nasz szczeniaczek szybko rośnie, zatem aby obroża lub szeleczki posłużyły mu na dłużej, warto rozważyć zakup tych regulowanych w każdej długości. 

Akcesoria do jedzenia i picia

Szczeniak powinien mieć również swoją miskę na jedzenie i picie. Może ona być metalowa, plastikowa czy porcelanowa. Wybór materiału, z którego będzie ona wykonana, zależy już od naszego gustu. Należy natomiast wybierać miski dedykowane zwierzętom, które posiadają antypoślizgową gumę na spodzie. Dzięki temu miska nie będzie psu “uciekać” podczas jedzenia. 

Dla szczeniąt, które jedzą bardzo pazernie i szybko, można kupić specjalną miskę spowalniającą jedzenie. Ma ona wewnątrz różnego rodzaju rowki, które utrudniają wydobycie jedzenia, przez co piesek chwyta mniejsze porcje.

Legowisko

Bardzo ważnym elementem wyprawki dla szczeniaka jest legowisko. To właśnie to miejsce będzie dla niego przestrzenią przeznaczoną na wyciszenie i odpoczynek. Takim legowiskiem może być zwykły kocyk lub specjalne posłanie dla psów wykonane z miękkiej, wygodnej gąbki. Ważne, aby szczeniak od samego początku kojarzył to legowisko ze swoim miejscem. Na początku warto zachęcić go do wejścia na nie za pomocą smakołyków. Z czasem sam chętnie będzie tam wchodził, gdy poczuje senność i zmęczenie. 

Zabawki 

Trudno wyobrazić sobie wyprawkę dla szczeniaka bez zabawek. Są one niezwykle istotne nie tylko dlatego, że zapewnią psu zabawę. Gryzienie, żucie czy tarmoszenie zabawek pozwoli naszemu pupilowi odreagować stres związany z nowym miejscem. Dlatego warto zachęcić go do zabawy już od pierwszych chwil, gdy pojawi się u nas w domu. Dla szczeniąt świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju zabawki w postaci gumowych gryzaków, piłeczek, elastyczne szarpaki czy pluszaki. Pamiętajmy, aby zabawki były nabyte w sklepie z akcesoriami dla zwierząt, a nie w tradycyjnym sklepie zabawkowym dla dzieci. 

Polecamy zabawki dla psa sklep

Karma i przysmaki

Ostatnią z pozycji na naszej obowiązkowej liście wyprawkowej jest karma. Oczywiście musi ona być dopasowana do wieku psa. Na rynku mamy szeroki wybór karm dla szczeniąt, jednak warto pamiętać, że psy często reagują nietolerancją pokarmową na nowe jedzenie. Warto więc na początek zdecydować się na karmę antyalergiczną i kupić małe opakowanie, które przetestujemy przez tydzień.  Oprócz karmy warto kupić specjalne przysmaki dla szczeniąt w postaci ciasteczek czy chrupków, które przydadzą nam się podczas treningów posłuszeństwa.

Z tak przygotowaną wyprawką jesteśmy gotowi na pojawienie się naszego nowego członka rodziny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts