Znane gesty i ich znaczenie za granicą

Każdy człowiek na co dzień posługuje się ogromną ilością gestów, często nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Używa ich nieświadomie, nie zastanawiając się nad ich głębszym znaczeniem. Tymczasem poszczególne gesty mogą wyrażać coś zupełnie innego za granicą niż w Polsce.

Kciuk do góry

W Polsce, większości Europy i Ameryce Północnej znak ten oznacza „ok”, „jest super”. Natomiast na Bliskim Wschodzie, Ameryce Południowej a także w Grecji jest gestem obraźliwym. W najłagodniejszym brzmieniu to po prostu „Goń się!”. W Japonii kciuk uniesiony do góry wyraża liczbę 5, ewentualnie jest symbolem mężczyzny. Znajomość różnic w pojmowaniu znaczenia tego gestu może okazać się szczególnie ważna dla autostopowiczów, w wyżej wymienionych miejscach lepiej go unikać, by uniknąć nieprzyjemności.

Znak „ok” z kciuka i palca wskazującego

To co w znanym nam kręgu kulturowym oznacza „ok”, w Rosji, Brazylii i Turcji jest ogromną zniewagą na tle seksualnym. Jest to odpowiednik uniesionego środkowego palca. Często rozumiany także jako symbol homoseksualisty.
W Tunezji, Francji i Belgii to po prostu zero, coś całkowicie niewartościowego a w Japonii ten gest oznacza pieniądze.

Znak Victorii

Wydawałoby się, że ten gest znają wszyscy. Mało kto zwraca jednak uwagę na to, czy używa go pokazując wierzch czy środek dłoni. Gest ten pokazany rozmówcy z wierzchem dłoni skierowanym w jego stronę w krajach anglosaskich jest obraźliwy, odnosi się do sfery seksualności. W Niemczech oznacza zwycięstwo, ale już w Stanach Zjednoczonym odnosi się do liczby 2. We Francji przyjął się jako symbol pokoju.

Wyciągnięta otwarta dłoń

W Grecji gest ten nazywany moutza należy do najbardziej niebezpiecznych. Zakorzenione jest to w greckiej tradycji. W czasach Cesarstwa Bizantyjskiego przestępców transportowano na koniach. Ich znakiem rozpoznawczym, mającym ukazywać ich wstyd była twarz pomalowana na czarno. Za barwnik mógł służyć węgiel, ale równie często stosowano kał. Stąd wzięło się znaczenie moutza oznaczające rozsmarowywanie fekaliów na czyjejś twarzy. Ciekawe jest to, że w większości Europy jest to całkowicie zwyczajny gest, wyrażający brak agresji, chęć dojścia do porozumienia.

Zapraszanie drugiej osoby palcem wskazującym

W większości Europy jest to poufały gest, za pomocą którego przywołuje się bliskie osoby – dzieci, znajomych. Użyty w stosunku do przedstawiciela odmiennej płci bywa rozumiany jako kuszenie seksualne. Odmienną wartość temu gestowi przypisują Azjaci, używają go w stosunku do psów. Inne zastosowanie grozi nawet aresztowaniem.

Trzymanie się za ręce

Dla Europejczyka jest to jawny znak bliskości, uczucia do drugiej osoby. Dlatego też niektórych może zadziwić widok mężczyzn trzymających się za ręce na Bliskim Wschodzie czy w Indiach. Wbrew pozorom to nie homoseksualiści. Jest to gest wyrażający przyjaźń, wzajemny szacunek. Często jest stosowany przez polityków z tamtego kręgu kulturowego dla podkreślenia swego pozytywnego nastawienia.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts