Wielkanocny klimat, czyli ustalamy menu i dekorujemy mieszkanie!

Wielkanoc zbliża się dużymi krokami, dlatego też warto już zawczasu się odpowiednio przygotować i stworzyć świąteczny nastrój. Wydmuszki, kurczaczki i zajączki to typowe wielkanocne ozdoby, dzięki którym poczujemy magię nadchodzących świąt. Oprócz dekoracji stołu niezwykle ważne jest także to, jakie potrawy się na nim znajdą.


Menu wielkanocne, czyli polskie zwyczaje żywieniowe

Pięknie udekorowany stół wielkanocny oraz kolorowe i smaczne menu wielkanocne to podstawa, którą rozpoczynamy Święta Wielkiej Nocy. Nie może bowiem zabraknąć święconki, z którą podzielimy się z bliskimi. Na Wielkanocnym stole królują jajka w najróżniejszej postaci, czyli na miękko, na twardo, w koszulkach, faszerowane, w sałatkach i wypiekach. Nie może zabraknąć także białej kiełbasy, pasztetu i schabu ze śliwkami. Na stoły wkraczają po długim poście szynki, boczki pieczone i polędwice, medaliony z indyka, pieczona wieprzowina z przyprawami.

Nie odmawiaj sobie przyjemności

Jako, że wielkanocne jedzenie jest tłuste i ciężkie, to gospodyni powinna zatroszczyć się o utarty chrzan, który można podać z cytryną, zakwaszoną śmietaną czy z tartymi buraczkami. Warto już zawczasu przygotować tradycyjną ćwikłę z dodatkiem sparzonego kminku, dzięki czemu domownicy po sycącym śniadaniu nie będą zmagać się z niestrawnością. Charakterystyczną zupą wielkanocną jest tradycyjny żur podawany kiełbasą i jajkiem lub biały barszcz z dodatkiem chleba. Podczas Wielkanocy pojawiają się mazurki, ciasto drożdżowe, sernik na zimno i puszysta babka ponczowa.

Wielkanocny stół – jak go udekorować?

Stół wielkanocny zazwyczaj dekorowany jest doniczkami w koszyczkach, przyozdobionymi mchem florystycznym, a dodatkami są piórka, gałązki wierzby, świeczki utrzymane w wiosennym klimacie, bukszpan. Nie może zabraknąć także baranka. Przyjemną dla oka ozdobą są wazony z gałązkami, na których znajdują się wydmuszki i małe zajączki. Do wielkanocnej aranżacji pasują naturalne wianki, szklane ozdoby w oknach, zielona trawa i rzeżucha. Warto zaakcentować świąteczno-wiosenny nastrój kwiatami, gdzie najodpowiedniejsze będą świeże żonkile.

 

Wprowadź wielkanocny nastrój do mieszkania

Wielkanocne figurki z masy solnej, filcu czy materiału można poustawiać na parapetach, komodach i stole, co wprowadzi do pomieszczeń świąteczną atmosferę. W nowoczesnych wnętrzach świetnie prezentują się pisanki w mocnych kolorach (intensywna zieleń, turkus i granat), które wyłożone są na srebrną tacę czy paterę w połączeniu z kolorowym szkłem, kryształami i pawimi piórami. W tych minimalistycznych sprawdzą się z kolei delikatne pastelowe kolory i wydmuszki przyozdobione wstążkami. Żółty, zielony i biały to sprawdzone kolory w wielkanocnej dekoracji stołu, a najbardziej pasującym stylem jest scandi. Ozdoby można także zawieszać na wstążkach na żyrandolu na oknie.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts