Sztuka tatuażu

Tatuaże z jednej strony mają wielu zwolenników, choć nie brak też takich osób, dla których sztuka tatuażu to nic innego, jak więzienna kultura oraz zagrożenie dla zdrowia. Tatuaże znane były już w okresie starożytnym, a w ciągu wieków pełniły przeróżne funkcje. Jak wygląda sztuka tatuażu współcześnie? Czy może ona zagrażać ludzkiemu zdrowiu?

Jakie tatuaże są najpopularniejsze?
Popularne tatuaże to przede wszystkim proste wzory – symbole, choć wielu fanów mają tatuaże celtyckie. Te wyróżniają się ogromną ilością różnorodnych motywów, a ich wykonaniem zajmują się tylko zręczni fachowcy. Zastrzeżone dla więźniów są tatuaże więzienne, które mimo swej prostoty mają ogromną symbolikę i stają się w zakładzie karnym swego rodzaju wizytówką skazanego.

Tatuaże zza krat
Z tatuażem więziennym wiąże się jego specyficzna symbolika. Popularnym symbolem jest tu wąż, który oznacza chęć zemsty. Jeśli wąż taki posiada nad głową koronę, można zdobyć informację o tym, że zemsta już została dokonana. O rodzaju pełnionej działalności przestępczej informują znaki. Przekreślony klucz oznacza włamywacza, a dla kieszonkowców zaznaczona jest strzałka. Dzięki tatuażom można również ustalić, który więzień cieszy się szacunkiem innych, a którym pozostali więźniowie pomiatają. I tak pięć kropek nad okiem jest wyrazem uznania, podczas gdy jedna kropka w okolicy oka lub za uchem oznacza człowieka godnego tylko i wyłącznie pogardy w środowisku przestępczym.

Tatuaż a zdrowie
Najwięcej pytań budzi bezpieczeństwo oraz wpływ tatuowania się na zdrowie. Tatuaż sam w sobie nie jest niebezpieczny. Należy jednak pamiętać, że by nie zaszkodził, musi został wykonany przez profesjonalnego artystę. Dobry, sterylny sprzęt oraz odpowiednie barwniki to podstawa. Dzięki temu można uniknąć zakażenia oraz wielu przykrych dolegliwości. Wśród nich znajdują się takie choroby, jak żółtaczka czy tężec. Najpoważniejszym zagrożeniem związanym z użyciem igły ponownie bez odpowiedniej sterylizacji jest jednak możliwość zarażenia wirusem HIV. W niektórych przypadkach może okazać się również, że tatuowana osoba jest uczulona na barwniki, zatem warto w porę przeprowadzić odpowiednią próbę.

Dbałość o tatuaż
Każdy, kto zdecydował się na ozdobienie swego ciała wzorem lub rysunkiem, powinien zadbać o swój tatuaż. Dotyczy to zarówno wyglądu tatuażu, jak i higieny związanej z posiadaniem takiej ozdoby. W pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu należy starannie czyścić miejsce, w którym został wykonany. Warto też pamiętać, by już do końca życia nie wystawiać tatuażu na zbyt długie i zbyt silne działanie słońca.

Czy tatuaży można się pozbyć?
Zbyt szybka, nieprzemyślana decyzja o ozdobieniu swego ciała tatuażem może sprawić, że po pewnym czasie pojawi się chęć jego usunięcia. Dzięki laserom oraz chirurgi usuwanie tatuażu jest możliwe, choć najlepszym rozwiązaniem jest odpowiedzialne i rozsądne zachowanie podczas wyboru wzoru.
Tatuaże są modne i powszechne. To już nie tylko „artystyczna” i symboliczna pamiątka z więzienia. Oryginalne wzory oraz pomysłowość artystów sprawiły, że współczesna sztuka tatuażu jest pojęciem bardzo szerokim i różnorodnym.

Related Posts

  1. Cześć. Od dłuższego czasu zastanawiam się nad zrobieniem tatuażu. Dużo czytałam o komplikacjach czy też problemach związanych z tatuażem. Ale szczerze mówiąc to prawdopodobieństwo na zarażenie się jakąś choroba jest takie samo jak złapanie czegoś w restauracji. Jeżeli ktoś ma ciekawy projekt tatuażu i jest zdecydowany to spokojnie może go robić ale tylko w dobrym studiu a nie po znajomości u kolegi w piwnicy :). Ja powoli zaczynam dochodzić do ostatecznej wizji mojego dzieła

    1. Ważne jest aby nie decydować się zbyt pochopnie na tatuaż oraz na salon. Lepiej zastanowić się kilka razy bo to jest pamiątka na całe życie. Nawet po usunięciu zostają ślady. Warto wcześniej pogadać też z tatuatorem ale takim co zna się na rzeczy, który powie wszystkie za i przeciw. Często taka pogawędka sporo rozjaśnia w głowie jeżeli chodzi o tatuaż.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts