Stylowe filiżanki do kawy sposobem na elegancki podwieczorek

Kawa od wielu lat nie jest traktowana jako napój, którego podawanie wymaganie specjalnej oprawy. Najczęściej pijamy ją rano, w pośpiechu, sięgając po ulubiony kubek lub w ostateczności ceramiczną filiżankę. Tymczasem kawę można podać również wzorując się na tradycjach mieszczańskich. Wystarczy wybrać odpowiednie filiżanki do kawy, zadbać o dodatki i podać świeżo zaparzoną kawę.

Jak wybierać filiżanki
Warto posiadać specjalny zestaw filiżanek ze spodkami, przeznaczony do podawania kawy przy specjalnych okazjach. Przyjmując gości zdecydowanie lepiej wypadniemy w ich oczach jeśli sięgniemy po jednakowe, zwykle białe lub delikatnie zdobione filiżanki. Prawdą jest również to, że kawa lepiej smakuje z porcelany, jednak posiadanie kompletu filiżanek porcelanowych nie jest konieczne. Wystarczy wybrać po filiżanki z białej ceramiki czy porcelany łączonej z ceramiką, aby móc organizować stylowe podwieczorki.

Przy doborze filiżanek ważny jest rodzaj kawy, który będzie w niej podawany. Do espresso przeznaczone są filiżanki niewysokie, z dosyć grubymi ściankami, są jednak zdecydowanie wyższe i bardziej pękate. Grubsze ścianki mają również filiżanki, przeznaczone do cappuccino. Wynika to z prostej zależności: grubsze ścianki zatrzymują dłużej temperaturę podawanego napoju. Filiżanki porcelanowe mają zwykle bardzo cienkie ścianki, dlatego podaje się w nich kawę z dodatkiem mleka pamiętając, aby to mleko pojawiło się najpierw w filiżance. Zapobiegnie to pękaniu porcelany pod wpływem wysokiej temperatury.

Stylowe podwieczorki – co oprócz zastawy
Oprócz filiżanek warto mieć również dzbanek na mleko, zwany mlecznikiem, oraz cukiernicę z tej samej serii. Wiele zestawów deserowych ma również specjalne dzbanki na kawę. Ciekawym dodatkiem do zastawy będzie z pewnością taca, która ułatwi eleganckie serwowanie kawy oraz słodkich dodatków.

Miłośnicy kawy typu latte macchiato mogą nadal pić swój ulubiony napój ze specjalnych wysokich szklanek o grubych ściankach.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts