Nauka to zabawa

Uczenie jako nowa zabawa?

Zachęcenie dziecka do nauki nie jest łatwym wyzwaniem. Wiedzą o tym nauczyciele oraz rodzice, który codziennie mierzą się z próbą zachęcenia uczniów do zdobywania nowej wiedzy. Jak  wiadomo,  mądra zabawa wpływa na rozwój i zainteresowanie dziecka, a to z kolei przekłada się na większą wyobraźnię, pobudza myślenie, aktywność, przynosi radość i twórcze pomysły. Jak więc sprawić, aby dziecko chciało się uczyć?

 Jak sprawić, aby nauka była dla dziecka przyjemnością?

Takie pytanie zadała sobie założyciele platformy NaukaToZabawa.pl, którzy postanowilli  stworzyć narzędzie, które w  prosty i sposób pomoże nauczycielom i rodzicom zainteresować dzieci nauką.

Portal NaukaToZabawa.pl jest innowacyjnym narzędziem do tworzenia materiałów edukacyjnych, które mogą być wykorzystywane do edukacji domowej, korepetycji, prowadzenia lekcji, przeprowadzania kartkówek czy zadawania prac domowych. Celem portalu jest między innymi stworzenie gier działających w przeglądarkach oraz na urządzeniach mobilnych. Gry te mają uczyć dzieci zagadnień z zakresu podstawy programowej nauczania zintegrowanego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Jak to działa?

Portal funkcjonuje w oparciu o tworzone przez użytkowników prezentacje składające się ze slajdów w postaci pytania z prawdziwą i fałszywą odpowiedzią, testu wyboru a,b,c,d czy uzupełnienia brakujących słów. To, co znajdzie się na slajdzie, zależy od autora prezentacji. Publikowane materiały mogą mieć formę testu, sprawdzianu, kartkówki, quizu czy interaktywnego zdania domowego.

 Dodatkową funkcją portalu jest możliwość odtwarzania prezentacji w trakcie trwania zajęć szkolnych. Służy do tego specjalna zakładka, za pomocą której prezentacje zostaną uruchomione w trybie tablicy multimedialnej lub rozrywki sieciowej. Ta z kolei umożliwia uczniom całej klasy uczestniczenie w lekcji za pomocą urządzeń mobilnych lub komputerów.

Dzielmy się wiedzą

Nieocenioną zaletą portalu NaukaToZabawa.pl jest jego charakter społecznościowy. Stworzone przez siebie projekty można bowiem przechowywać jako prywatne lub udostępniać innym. Pozwala to dzielić się przygotowanymi materiałami i korzystać z zasobów innych osób. Zyskują na tym nie tylko nauczyciele i rodzice, ale również dzieci, ponieważ przyswajają nową wiedzę i utrwalają tę już zdobytą w urozmaiconej i ciekawej formie.

 Wykorzystanie potencjału nowych technologii pozwoliło na stworzenie miejsca, które łączy przyjemne z pożytecznym, czyli naukę z zabawą. Twórcy projektu mają nadzieję, że ich pomysł przyczyni się do podniesienia poziomu edukacji i świadomości dzieci.

Środki na stworzenie projektu zostały pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu 8.1 Innowacyjna Gospodarka.

 Artykuł powstał przy współpracy z portalem edukacyjnym www.naukatozabawa.pl oferującym nowoczesne rozwiązania dydaktyczne dla rodziców, nauczycieli oraz uczniów.

Unia europejska

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts