Jak oszczędzać na koncie osobistym?

Najprostsza odpowiedź: niestety nie da się. W większości banków oprocentowanie najbardziej podstawowego ROR-u waha się od 0 do 1 proc. A do tego przecież dochodzą opłaty i tzw. podatek Belki. Niektóre banki obiecują wyższe oprocentowanie w przypadku przechowywania na koncie wyższych kwot, obwarowują to jednak szeregiem wymogów (stały przelew pensji, korzystanie z innych produktów banku itp.). Trzeba więc powiedzieć jasno, że oszczędzanie na koncie osobistym nie opłaca się. Tymczasem, jak wynika z badań Fundacji Kronenberga przy banku Citi Handlowy, wciąż co trzeci badany Polak jako formę oszczędzania swych pieniędzy wskazuje właśnie ich odkładanie na rachunku osobistym.

Banki zdają sobie świetnie sprawę ze słabości swej oferty w tym punkcie, dlatego coraz częściej dają nam dostęp do bliźniaczego konta oszczędnościowego w rachunku. I to właśnie oprocentowanie tego drugiego rachunku (od 4 do nawet 8 proc. w skali roku) najczęściej zachwala się w reklamach. Tu trzeba jednak uważać. bo bardzo często te wielkie cyfry są tylko dla nowych klientów, tylko do pewnej kwoty i tylko w okresie promocyjnym (np. kilka miesięcy W okresie bez promocji konta oszczędnościowe wciąż pozostają atrakcyjnie oprocentowane w stosunku do KOR, łącząc to z bieżącą dostępnością do gotówki (bywa ona czasem limitowana, np. do dwóch – trzech darmowych wypłat w ciągu miesiąca, a od każdego kolejnego jest pobierana prowizja 5 zł lub więcej).

Podstawowy ROR służyć ma coraz częściej jedynie niewielkim bieżącym wydatkom i być bramą do innych, lepiej oprocentowanych produktów i ofert banku. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną nową usługę, tzw. moneyback (nazywany również czasem cashbackiem). To – znowu – sposób premiowania wiernych i aktywnych klientów. Najczęściej ma to formę zwrotu 1-2 proc. kwot, które zostały w danym okresie wydane za pomocą dołączonej do konta karty. Banki internetowe (np. Alior Sync) promują się, zwracając 5 proc. kwot wydanych na zakupy przez sieć. Często zdarzają się kilkumiesięczne promocje – np. zwrot 5 proc. pieniędzy wydanych na stacjach benzynowych. Są to jednak oferty obwarowane sporą liczbą dopisanych drobnym drukiem obostrzeń, np. zwrot za tankowane dotyczy tylko pierwszych 30 litrów wdanym miesiącu albo oferta obowiązuje do jakiejś kwoty itd.

Related Posts

  1. Moim zdaniem wpłacanie kasy na konto w celu zarobku na procentach to strata pieniędzy i czasu. Jest wiele innych możliwości np. zakup złota – ale to inwestycja długoterminowa nawet na kilka czy kilkanaście lat ale zwraca się doskonale.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts