Gitara akustyczna – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zakup odpowiedniej gitary akustycznej nie jest wcale prosty. Jeśli jest się znawcą tematu czy ma się wśród znajomych lub rodziny muzyka, trudności będzie mniej. Choć w sklepie muzycznym co prawda można liczyć na fachową pomoc, warto samemu również wiedzieć, czym powinna charakteryzować się dobra gitara akustyczna.

Po pierwsze – strój

Najważniejsze podczas grania jest oczywiście to, by gitara stroiła. Do oceny stroju nie należy wykorzystywać wyłącznie swojego ucha, chyba że ma się słuch absolutny. Podstawową czynnością jest testowanie wysokości brzmienia oktawy każdej ze strun na XII progu. Jeśli wysokość dźwięku nie jest identyczna, oznacza to, że mostek jest źle usytuowany. Nawet strojenie w oktawie nie przesądza jednak jeszcze o pozostałych pozycjach. Warto więc skorzystać z profesjonalnego tunera i upewnić się, że podstawowe akordy również brzmią czysto.

Dobre brzmienie

Nie tylko strój ma wpływ na wybór gitary. Istotną rolę odgrywa oczywiście także brzmienie. Warto pamiętać, że zależy ono nie tylko od samej konstrukcji, ale także od użytego materiału czy wielkości i kształtu pudła rezonansowego. Duże znaczenie ma więc gatunek drewna, z jakiego zbudowane jest pudło, gryf i podstrunnica. Inne brzmienie będzie miała gitara ze sklejki, a inne ta z litą płytą wierzchnią. Na szczęście da się zauważyć różnicę, zerkając w otwór rezonansowy – dostrzeże się warstwy sklejki albo lite drewno.

Kilka praktycznych porad

Gitara akustyczna koniecznie musi być sprawdzana na świeżych strunach, ponieważ w przypadku starych nawet brzmienie dobrej gitary może okazać się niezadowalające. Oprócz tego warto także sprawdzić, czy progi nie wystają poza podstrunnice, co mogłoby spowodować, że poranią ręce i okażą się niekomfortowe podczas grania. Istotna jest także kondycja lakieru na korpusie. Jeśli pojawiają się na nim małe pęknięcia, gitara prawdopodobnie została przesuszona. Takie instrumentu lepiej nie kupować, jeśli nie chce się wydawać dodatkowych pieniędzy na naprawy czy wymianę poszczególnych elementów.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts