Zalety zakupów lokalnych

Robienie zakupów to zazwyczaj dosyć mechaniczna czynność, zwłaszcza jeśli chodzi o produkty spożywcze. Decyzje zakupowe podejmujemy automatycznie, kierując się bardzo często ceną albo marką produktu.

Sytuacja nieco ulega zmianie w przypadku zakupów okazjonalnych, których jednorazowa wartość jest znacznie większa. Mogą to być sprzęty RTV, AGD czy umeblowanie. Wówczas w większym stopniu analizujemy przedmiot zakupu pod różnym kątem, niemniej jednak zwykle i tak nie zwracamy uwagi na pochodzenie producenta.

Jeśli przykładowo chcemy zakupić meble na zamówienie, to nasze kroki często kierowane w stronę sieciowych salonów meblowych, które najczęściej swoje korzenie mają zagranicą i działają w Polsce dzięki kapitałowi zagranicznemu. Czy to optymalne rozwiązanie?

Kupowanie u polskich producentów

Na pewno przedstawione wyżej rozwiązanie nie jest optymalne pod kątem patriotyzmu gospodarczego. Kupując w zagranicznych firmach, przyczyniamy się do ich rozwoju, spychając jednocześnie polski biznes na boczny tor.

Jakiś czas temu w Stanach Zjednoczonych obyła się kampania, w której promowano kupno rodzimych produktów. Przedstawiono wyliczenia, według których wystarczy kupować 5% więcej krajowych produktów, by przyczynić się do powstania kilkuset tysięcy miejsc pracy. W Polsce te liczby zapewne byłyby mniejsze, ale pozytywny efekt patriotyzmu gospodarczego prawdopodobnie zostałby zachowany.

Warto wspierać lokalnych przedsiębiorców, gdyż stanowi to korzyść także dla naszego regionu, z czego i my sami skorzystamy. Więcej pieniędzy w regionie, zazwyczaj wiąże się z coraz to nowymi inwestycjami, rozwojem usług, a poprzez płacone podatki prowadzi także do poprawy chociażby infrastruktury.

Globalizm i wymiana handlowa między krajami to potrzebny proces, ale nie powinien prowadzić do zaniku lokalnej przedsiębiorczości.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts