Czy warto nadpłacać kredyt hipoteczny?

Chyba każda osoba posiadająca kredyt hipoteczny, a jednocześnie dysponująca dodatkowymi środkami zadaje sobie pytanie – czy warto nadpłacać raty? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna i zależy od wielu czynników takich jak indywidualne możliwości kredytobiorcy oraz parametry samego kredytu.

Kredyt hipoteczny a niskie stopy procentowe

W wyniki obniżenia stóp procentowych raty kredytów mieszkaniowych znacząco spadają. Wiadomo jednak, że taka sytuacja nie będzie trwać w nieskończoność, a im niższe stopy, tym większe prawdopodobieństwo ich podwyżki w niedalekiej przyszłości. Kredytobiorcy muszą więc być stale przygotowani na nagłe podwyższenie rat. Dlatego właśnie wielu z nich zainteresowanych jest dokonaniem wcześniejszej spłaty. Możliwość nadpłaty pozwala bowiem na wykorzystanie okresu niskich stóp procentowych, a tym samym skrócenie okresu kredytowania i obniżenie raty w momencie ponownego wzrostu oprocentowania.

Dwa rozwiązania

Przy dokonywaniu nadpłaty istnieją dwie możliwości: można dokonać nadpłaty z pozostawieniem obecnego okresu spłaty i obniżeniem raty lub dokonać skrócenia okresu przy zachowaniu wysokości rat. Skrócenie okresu spłaty wiąże się z podpisaniem aneksu do umowy kredytowej, co daje bankowi możliwość sprawdzenia po raz kolejny zdolności kredytowej. Dla kredytobiorców, dla których ponowna weryfikacja zdolności kredytowej nie stanowi problemu, drugie rozwiązanie będzie jednak z pewnością bardziej korzystne.

Nadpłata a wysokie oprocentowanie

Nie ulega wątpliwości, że kredyt hipoteczny najlepiej nadpłacać w przypadku wysokiego oprocentowania. Warto wykorzystać nadwyżkę finansową, aby obniżyć udział odsetek w racie kredytu. Ma to znaczenie szczególnie na początku spłaty. To właśnie odsetki kredytów hipotecznych często odstraszają potencjalnych kredytobiorców, ponieważ mogą wynosić nawet równowartość samego kredytu. Nadpłata w celu obniżenia odsetek jest więc jak najbardziej wskazana.

Kiedy nie dokonywać nadpłaty?

O każdej wcześniejszej spłacie trzeba poinformować bank, by pieniądze nie utknęły na rachunku technicznym, co w konsekwencji wykluczy je z zaliczenia w poczet kredytu. Niektóre banki wymagają także dodatkowej prowizji przy dokonywaniu wcześniejszej spłaty, co dla kredytobiorcy może się okazać bardzo niekorzystne. Z tego typu opłat często są jednak wyłączone mniejsze kwoty, dlatego ważne, by przed dokonaniem ewentualnej nadpłaty sprawdzić parametry kredytu w danym banku.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts