Święta Bożego Narodzenia – jak nie nadszarpnąć budżetu domowego

Przez trzy dni w roku zapominamy o naszych troskach, biesiadujemy z rodziną i znajomymi, chętnie śpiewamy kolędy. Boże Narodzenie to dla wielu znaczący czas w kalendarzu, czas prezentów i suto zastawionych stołów. Nasze pomysły potrafią kosztować wiele. Podpowiemy, jak w tym roku nie nadszarpnąć budżetu.

Tyle, Ile trzeba

Nadchodzące święta Bożego Narodzenia to prawdziwe żniwo dla galerii handlowych. Wydajemy czterokrotnie więcej, niż w przeciętnym miesiącu, a po świętach czujemy „moralnego kaca”, który nie daje sobie zapomnieć. Konto świecące pustkami, lub — co gorsza- kredyt zaciągnięty na świąteczne marzenia. W tym roku może być inaczej.

Po pierwsze zastanówmy się, gdzie spędzamy święta bożego narodzenia. Jeśli nie mamy solidnego zapasu finansowego, nie planujmy wyjazdów. Święta przygotowane samodzielnie potrafią smakować doskonale i cieszyć wspomnieniami przez lata. Kolejno zróbmy listę zakupów — i tych kulinarnych i tych prezentowych. Zróbmy menu, pamiętając, że w trzy dni nie da się zjeść tony jedzenia. Jeśli mamy problem z nieco skromniejszym stołem, pomyślmy, że każda rzecz, którą wyrzucimy do kosza, będzie wydawała dźwięk rzucanych o podłogę monet.

Prezenty — niekoniecznie drogie

Przyzwyczailiśmy się, że prezenty muszą być drogie. Tymczasem samodzielnie wykonane upominki nie będą nas kosztowały wiele, a sprawią wiele radości innym. Naturalnie dzieci zdecydowanie wolą wymarzone gry i zabawki. Także tutaj jest rada — poszukajmy w Internecie różnych promocji, pamiętając przy tym, że koszt wysyłki podnosi automatycznie cenę. Możemy zastąpić drogą lalkę tańszym jej odpowiednikiem. Małe dzieci, które nie znają jeszcze pojęcia sklepowych oryginałów, nie będą miały nam za złe, że otrzymają łagodniejszą dla portfela wersję.

Można także uciec się do fortelu. Określając, ile możemy przeznaczyć na każdy prezent, stwórzmy z dzieckiem listę prezentów, sprytnie podsuwając mu gazetkę ze sklepu, w której będą zabawki w ustalonej przez nas cenie.

Zrób to sam

Samodzielne przygotowanie ozdób świątecznych i dekoracja domu może kosztować naprawdę grosze. Tak naprawdę praktycznie w każdym domu są takie rzeczy, w których drzemie przedświąteczny potencjał. Słoik może zmienić się w lampion, karton w gwiazdy przestrzenne, a upieczone pierniki i odrobina wstążki dumnie zastąpią przemysłowe bombki.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts