Księgowość online – przegląd rynku i cen

Każdy przedsiębiorca wie, że prowadzenie własnej firmy to nie tylko dbanie o rozwój interesu, ale i dokładne prowadzenie księgowości. Można wybrać wiele możliwości, jak skorzystanie z usług biura rachunkowego, zatrudnienie księgowej w firmie lub samodzielne zmierzenie się z rachunkami i ich księgowaniem z pomocą księgowości online. Zobacz, jakie oferty księgowości online dostępne są na rynku i ile trzeba za nie zapłacić.

Co to jest księgowość online?

W skrócie możemy powiedzieć, że księgowość online to aplikacje które zawierają w sobie wiele narzędzi umożliwiających samodzielne prowadzenie księgowości, w tym między innymi wystawianie faktur, wprowadzanie kosztów oraz księgowanie faktur przychodowych.

Jest to rozwiązanie dedykowane głównie mikro i małym firmom, które prowadzą swoją księgowość w oparciu o podatkową księgę przychodów i rozchodów lub inne rozwiązanie tzw. uproszczonej księgowości.

Przedsiębiorcy, których firma prowadzi pełną księgowość, z czym wiąże się wiele różnych bardziej złożonych zabiegów księgowych, nie będą zadowoleni z tego typu aplikacji, ponieważ ich systemy do rozliczeń nie są aż tak bardzo rozbudowane.

Na czym polega księgowość online?

Cały mechanizm działania księgowości online jest bardzo prosty, a by móc zacząć korzystać z tego typu aplikacji wystarczy komputer z dostępem do Internetu. Przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na księgowość online będą mogli:

 • samodzielnie dodawać koszty
 • wystawiać faktury w aplikacji
 • generować KPiR
 • generować deklaracje podatkowe do złożenia w urzędach.

Wszystkie czynności są bardzo proste, a sama aplikacja posiada bardzo jasną i przejrzystą formę.

Co daje księgowość online?

Można by się zastanawiać, co tak naprawdę daje nam księgowość online, skoro wszystko robimy sami? Niezupełnie tak jest, pomoc systemu jest bardzo duża:

 • aplikacja automatycznie wylicza kwoty składek ZUS
 • zapisuje również wszystkie faktury przychodowe w KPiR
 • dzięki aplikacji KPiR, rejestry VAT czy inne ewidencje generują się
  w aplikacji online automatycznie
 • aplikacja online do księgowości sama wylicza kwoty podatków i podaje je przedsiębiorcy, wraz z numerami kont bankowych urzędów do przelewów
 • najlepsze aplikacje online pozwalają skontaktować się z zespołem księgowych.

Pomimo, iż pomoc aplikacji w prowadzeniu księgowości jest bardzo duża, to i tak należy poświęcić sporo czasu i wykazać się dużą znajomością z zakresu wiedzy księgowej, by móc samemu podołać roli księgowego.

Przegląd rynku ofert księgowości online

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują sprzedaż aplikacji do księgowości online. Duże zainteresowanie tego typu formą prowadzenia działalności sprawiło, że obecnie naprawdę możemy przebierać w ofertach, które stale są ulepszane.

Na rynku dostępne są również oferty, dla tych przedsiębiorców, którzy nie chcą tracić czasu i energii na prowadzenie księgowości i wolą, by zajęli się tym profesjonaliści. Wówczas przedsiębiorca również ma dostęp do tej samej aplikacji, jednak nie musi obsługiwać jej samodzielnie. Jego zadanie polega jedynie na wystawianiu faktur za pomocą aplikacji oraz dostarczanie księgowym dokumentów potwierdzających koszty, najczęściej w formie skanów. Księgowi skanują dokumenty i wprowadzają je do aplikacji online, przekazują również przedsiębiorcy e-mailowo informację o kwotach podatków
i składek ZUS do zapłaty, a także wspierają przedsiębiorcę fachowym doradztwem.

To bardzo dobre rozwiązanie, które umożliwia zyskanie wiele czasu, a jednocześnie daje pełny wgląd do finansów firmy i ich analizy. Taka forma księgowości online jest zdecydowanie najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców.

Ile kosztuje księgowość online?

Większość firm daje swoim klientom możliwość wypróbowania aplikacji i proponuje bezpłatny okres próbny, który trwa w zależności od oferty firmy od 1 do nawet 3 miesięcy. Po zakończeniu darmowego okresu próbnego należy już wykupić abonament na 1, 3, 6 lub 12 miesięcy.

Koszty księgowości online różnią się między sobą, ponieważ i oferty firm mogą być bardziej lub mniej rozbudowane. Najczęściej abonament miesięczny wynosi od 25 do 70 zł. Nie są to więc duże koszty, biorąc pod uwagę tak dużą pomoc, jaką daje przedsiębiorcy księgowość online.

Related Posts

 1. To niekoniecznie musi tak wyglądać, że robi się wszystko na własną rękę. Np. tax care to normalne biuro rachunkowe, ale z wygodną opcją online. Ja im przesyłam papiery, ale nie muszę nic robić sama. Wiem, że po drugiej stronie siedzi żywy księgowy, który mnie rozlicza. Dla mnie to znacznie wygodniejsza opcja. A koszt niewiele wyższy, bo od 99 zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Recent Posts