KRD – największa w Polsce platforma wymiany informacji gospodarczych

Krajowy Rejestr Długów, który działa nieprzerwanie od 2003 roku, stanowi obecnie największą platformę wymiany informacji gospodarczych w Polsce. Jej zadaniem jest przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie danych o zadłużonych przedsiębiorcach i konsumentach.

Misja KRD

Biuro funkcjonuje w oparciu o pochodzącą z 9 kwietnia 2010 roku roku Ustawę o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych oraz Regulamin Zarządzania Danymi. Początkowo KRD pozwalał na wymianę danych wyłącznie pomiędzy przedsiębiorcami. Od 2010 roku dostęp do nowoczesnej i na bieżąco aktualizowanej bazy mają również osoby fizyczne, gminy i wtórni wierzyciele.

Dostęp do KRD

Krajowy Rejestr Długów Opinie pozwala na dopisywanie do swojej ogromnej bazy dłużników, informacji o rzetelnych płatnikach, monitorowanie jednoosobowych, małych i średnich firm oraz korporacji, weryfikację kontrahentów, a także pozyskiwanie informacji na własny temat. Zarówno przedsiębiorcy, jak i konsumenci mają możliwość korzystania ze zgromadzonych w internecie danych w sposób odpłatny przez całą dobę. Konsumenci i firmy mogą kontrolować interesujące je firmy nieograniczoną liczbę razy w dowolnym momencie. Prawo do sprawdzania konsumenta mają wyłącznie przedsiębiorstwa po uzyskaniu uprzednio jego pisemnej zgody. Konsumenci mogą również sprawdzać sami siebie bezpłatnie raz na pół roku w siedzibie firmy lub korespondencyjnie.

Korzyści dla firm i konsumentów

Historia wierzytelności dostępna w KRD ważna jest przede wszystkim dla osób, które prowadzą własną działalność gospodarczą i chcą kompleksowo chronić jej finanse. Umożliwia im ona sprawdzanie wiarygodności firm i osób, unikanie zawierania transakcji z nierzetelnymi kontrahentami oraz efektywne zarządzanie swoimi wierzytelnościami. Dodatkowo daje szansę na tworzenie konkurencyjnych ofert w sytuacji zwiększenia pewności obrotu gospodarczego, co dodatkowo poprawia standardy współpracy między klientami i kooperantami.

Obecność w bazach KRD może z kolei przysporzyć sporo kłopotów dłużnikom starającym się o uzyskanie nie tylko kolejnych kredytów i pożyczek, ale też o zawarcie umów na usługi telekomunikacyjne czy medialne. Solidnym płatnikom KRD pomaga z kolei zawierać korzystniejsze transakcje na podstawie raportu poświadczającego rzetelne wywiązywanie się przez nich z poprzednich zobowiązań płatniczych.

KRD jest laureatem wielu ważnych nagród, jak chociażby Turbina Polskiej Gospodarki, Diamenty Forbesa czy Gazela Biznesu. W 2015 roku firmę wyróżniono prestiżowym mianem Finansowej Marki Roku. Skuteczność KRD potwierdzają badania pokazujące, że aż 85% dłużników reguluje zaległe płatności po otrzymaniu pisemnego wezwania do zapłaty.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts