Cała prawda o bezpieczeństwie kart zbliżeniowych

Karty zbliżeniowe znajdują się w portfelach Polaków już od kilku lat. Można już więc sporo powiedzieć na temat ich zabezpieczeń. Okazuje się, że na razie sceptycy tej formy płatności muszą ulec argumentacji banków i operatorów.

Karty zbliżeniowe w chipie mają wbudowana antenę radiową, która pozwala na nawiązywanie połączeń z terminalami na odległość mniejszą niż 20 centymetrów, a w praktyce zwykle tylko kilku centymetrów. Operatorzy, czyli przede wszystkim Visa i MasterCard zapewniają, że karty takie są całkowicie bezpieczne, ponieważ, aby doszło do odczytania zawartości karty, musi zostać ona aktywowana, a to dzieje się tylko w chwili dokonywania transakcji.

Przeciwników kart zbliżeniowych jednak to nie przekonuje. Argumentują oni, że już teraz na rynku można zdobyć urządzenia służące do odczytu zdalnego zawartości karty, na przykład znajdującej się w kieszeni albo torebce kogoś, kto stoi w kolejce sklepowej. Jak do tej pory jednak nikt nie zgłosił podobnego przypadku. Oczywiście, powstanie takich urządzeń to tylko kwestia czasu, natomiast aktualnie nawet, jeśli fizycznie istnieją, co jest wątpliwe, nie są wykorzystywane. Ponieważ liczba wydanych kart zbliżeniowych rośnie lawinowo, z pewnością wezmą je na celownik oszuści. Kartami tymi zainteresowały się nawet niektóre agendy rządowe, proponując, aby banki musiały wydawać klientom tradycyjne karty, natomiast zbliżeniowe miałyby być wydawane jedynie na wyraźne życzenie klienta. Najwyraźniej jednak urzędnicy też nie spojrzeli w statystyki i nie zwrócili uwagi na fakt, że nikt do tej pory nie został zdalnie okradziony.

Podobnie jak w przypadku tradycyjnych kart, największym zagrożeniem jest fizyczna utrata karty. Tu rzeczywiście możemy się obawiać, że dojdzie do nieuprawnionego użycia karty, bo przecież do pewnej kwoty można dokonywać transakcji bez zatwierdzania jej numerem PIN. To rodzi pewne obawy, natomiast recepta jest banalnie prosta i brzmi zresztą identycznie jak w przypadku zwykłych kart: jeśli zgubimy kartę zbliżeniową, albo zostanie ona nam skradziona, należy ją niezwłocznie zablokować w banku. Warto też wcześniej zainteresować się limitem transakcji możliwych do wykonania bez autoryzacji. Im niższy będzie, tym mniejsze ewentualne starty w związku z nieuprawnionym użyciem karty.

Obecnie karty zbliżeniowe można ocenić jedynie pozytywnie. Oczywiście, że mają swoje wady, natomiast zagrożenie nie jest ani mniejsze, ani większe niż w przypadku kart tradycyjnych. Należy też mieć w perspektywie pewne zagrożenia, które na pewno pojawią się z czasem, ale panika nie jest na miejscu, bo i operatorzy kart zapewniają, że stale monitorują bezpieczeństwo swoich produktów i poprawiają zabezpieczenia kart.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts