Ponadczasowe arcydzieła kinematografii

Pierwsza publiczna projekcja filmu, na którą składał się dwuminutowy obraz, odbyła się 28 grudnia 1895 roku. Datę tę uznaje się oficjalnie za moment narodzin kina. Od tego czasu powstało wiele kultowych produkcji, które odcisnęły się w świadomości społeczeństwa i stały się arcydziełem kinematografii.

Klasyki światowego kina

Wśród światowych bestsellerów, które zasługują na szczególną uwagę, jest film „Osiem i pół”. Ten czarno-biały, awangardowy włoski film z 1963 roku uważany jest za jeden z najbardziej inspirujących i wpływowych filmów w historii kina europejskiego i światowego. Jest jedną z najbardziej autobiograficznych produkcji Federico Felliniego. Opowiada o życiu reżysera Guido, który próbuje pokonać twórczą niemoc.

Kolejnym słynnym filmem na liście światowych bestsellerów jest „Obywatel Kane”. To amerykański film fabularny z 1941 roku w reżyserii Orsona Wellsa, szczególnie doceniany za nowatorski sposób realizacji. Film był nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach i otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz. Opowiada o życiu i karierze potężnego magnata prasowego Kanea, który na łożu śmierci wypowiada tajemnicze słowo. W ten sposób powstaje zagadka, której rozwiązania podejmuje się ambitny dziennikarz. „Czas apokalipsy” to kolejny klasyk. Film opowiada o losach kapitana Willarda przeniesionego w realia wojny wietnamskiej. Jest to amerykański film z 1979 roku w reżyserii Francisa Forda Coppoli.

Kolejną obowiązkową produkcją na liście najbardziej popularnych filmów jest kultowy dramat gangsterski „Ojciec chrzestny” z 1972 roku wyreżyserowany przez Francisa Forda Coppoli. Fabuła filmu opowiada o losach nowojorskiej rodziny mafijnej i Don Corleone, który pragnie przekazać władzę swojemu synowi. Film otrzymał 3 Oscary i aż 8 nominacji do Oscara.

Kultowe filmy polskiej produkcji

Wśród największych klasyków nie może zabraknąć filmów polskiej produkcji. Na szczególną uwagę zasługują filmy wyreżyserowane przez Andrzeja Wajdę. „Ziemia obiecana” z 1974 roku uznawana jest za najlepszą polską produkcją fabularną wszech czasów. Film opowiada o losach trzech przyjaciół, którzy zawiązują spółkę, a z czasem wbrew młodzieńczym ideałom przyjmują reguły bezwzględnej walki o pieniądze.

Kolejnym filmem jest „Popiół i diament” z 1958 roku. Jego scenariusz został oparty na znanej powieści Jerzego Andrzejewskiego, wydanej pod tym samym tytułem parę lat wcześniej. Opowiada o losach młodych akowców w pierwszym dniu po zakończeniu wojny.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Recent Posts